Spotkanie w Senacie: Polska i Chiny na drodze partnerstwa strategicznego

l1eUwmOfZlOY5YVUlAimgl0210Marszałek Senatu Stanisław Karczewski przyjął 30 sierpnia 2016 r. Zhao Hongzhu, wiceprzewodniczącego Centralnej Komisji Kontroli Dyscypliny i sekretarza Sekretariatu Centralnego Komunistycznej Partii Chin. Senackie spotkanie pokazało, że Polska i Chiny sprawnie poruszają się po drodze partnerstwa strategicznego , a w ich współpracy tkwi wielki potencjał.

 

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Najwyższej Izby Kontroli – prezes Krzysztof Kwiatkowski i wiceprezes Ewa Polkowska, których z Senatem wiążą lata pracy – prezesa Kwiatkowskiego jako senatora, a wiceprezes Polkowską jako szefa Kancelarii Senatu. Marszałek Karczewski zwrócił uwagę na współpracę roboczą między oboma izbami, wyrażającą się m.in. w podejmowaniu przez Senat inicjatyw legislacyjnych wynikających z wniosków pokontrolnych NIK. Obecny był również chiński ambasador w Polsce Xu Jian.

 

Strony zgodziły się, że wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach i przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga w Polsce były kamieniem milowym w budowaniu partnerstwa strategicznego między naszymi krajami. Główne wyznaczniki tego partnerstwa to obecnie współpraca regionalna w formule 16+1 (między Chinami a państwami Europy Środkowo-Wschodniej), nowy jedwabny szlak do Europy (transport kolejowy z Chengdu do Łodzi) oraz projekty finansowane przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych.

 

Stanisław Karczewski podkreślił, że Polacy są pod ogromnym wrażeniem rozwoju i osiągnięć gospodarczych Chin. Od lat pozostają też zafascynowani chińską kulturą i historią. „Dzieli nas wiele kilometrów, mieszkamy na różnych kontynentach, ale też wiele nas łączy. Weźmy chociażby wspólne umiłowanie muzyki Chopina. Jest to prawdziwy fenomen, iż Chińczycy tak wspaniale grają jego utwory. Lecz ja wiem, że za tym się kryje nasza wspólna cecha – wielka wrażliwość"- powiedział marszałek. Jego zdaniem, w sferze celów gospodarczych Polskę i Chiny łączy postawienie na innowacyjność, otwartość i dzielenie się dobrobytem ze społeczeństwem.

 

Zhao Hongzhu mówił o tradycyjnych więzach przyjaźni łączących oba kraje i przypomniał, że Polska była wśród pierwszych krajów, które uznały Chińską Republikę Ludową. „Nasze l1eUwmOfZlOY5YVUlAimgl0245relacje są stabilne i rozwijają się dynamicznie. Mamy do siebie zaufanie, wspieramy się w sprawach międzynarodowych i regionalnych" - zadeklarował. W jego opinii Polska i Chiny znajdują się obecnie na kluczowym etapie optymalizacji gospodarki i mają podobne kierunki rozwoju. Chcą one realizować podobne cele: „aby naszym obywatelom żyło się coraz lepiej – w dostatku". W tym kontekście Zhao Hongzhu zwrócił uwagę na podobieństwa między obecnie obowiązującym chińskim planem pięcioletnim a Strategią Zrównoważonego Rozwoju wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

 

Zhao Hongzhu, 1947, pochodzi z Mongolii Wewnętrznej. Uzyskał wykształcenie w centralnej szkole partyjnej. W 1988 r. został wiceprzewodniczącym lokalnej komórki KPCh. W 1992 r. objął stanowisko naukowe w Centralnej Komisji Kontroli Dyscypliny. W latach 1998-2002 wiceminister nadzoru ChRL. Od 2002 r. członek Stałego Komitetu Komisji. W 2007 r. został sekretarzem KPCh w nadmorskiej prowincji Zhejiang. Od 2012 r. wiceprzewodniczący Centralnej Komisji Kontroli Dyscypliny i sekretarz Centralnego Sekretariatu KPCh.

Centralna Komisja Kontroli Dyscypliny Partyjnej jest jednostką najwyższego szczebla w strukturze kontroli wewnętrznej Komunistycznej Partii Chin. Do jej najważniejszych zadań należy zwalczanie korupcji. Komisja jest strukturą faktycznie połączoną z Ministerstwem Kontroli ChRL (minister jest zwyczajowo jednym z zastępców przewodniczącego komisji). Jest ona najwyższą władzą antykorupcyjną w Chinach.

 

Źródło/Foto: Senat RP

  1. Wideo
  2. Galeria

zobacz więcej  

  1. Facebook
  2. Twitter

Zmiana adresu biura1