Stanisław Karczewski z przewodniczącą Zgromadzenia Narodowego Serbii o parlamentarnej dyplomacji

l1eUwmOfZlOY5YVUlAimg 0901Marszałek Senatu Stanisław Karczewski spotkał się 30 sierpnia 2016 r. z przewodniczącą Zgromadzenia Narodowego Republiki Serbii Mają Gojković. Politycy rozmawiali o unijnych aspiracjach Serbii, o dyplomacji parlamentarnej i wyzwaniach stojących przed Unią Europejską.

 

Przewodnicząca Zgromadzenia przyjechała do Warszawy na konferencję „Solidarność i Suwerenność: Spotkanie Parlamentarne Państw Europy Środkowo-Wschodniej", które odbędzie się 31 sierpnia br. w gmachu parlamentu.

 

Marszałek Senatu podkreślił, że wspólnie z marszałkiem Sejmu zaproponowali spotkanie parlamentarne w gronie przewodniczących i wiceprzewodniczących parlamentów państw aspirujących do Unii Europejskiej, by poznać ich oczekiwania, opinie w kontekście zmian i wyzwań stojących przed Unia Europejską. Do udziału w spotkaniu zostali zaproszeni szefowie parlamentów, gdyż, zdaniem marszałka, mają oni społeczny mandat do angażowania się w politykę zagraniczną. Marszałek powiedział, że Polska opowiada się za rozszerzeniem Unii Europejskiej i jest gotowa dzielić się swoimi doświadczeniami z krajami aspirującymi do UE.

 

Przewodnicząca Gojković podziękowała marszałkowi za wsparcie unijnych starań Serbii. Powiedziała, że jej kraj przywiązuje l1eUwmOfZlOY5YVUlAimg 0929ogromną wagę do dyplomacji parlamentarnej. Poinformowała marszałka o sytuacji w Serbii po niedawnych wyborach parlamentarnych. Podkreśliła, że społeczeństwo zadecydowało o pro unijnym kierunku rozwoju kraju. Zaznaczyła, że dużym wyzwaniem dla Serbii jest otwarcie kolejnych rozdziałów w procesie akcesyjnym. Podziękowała za stanowisko Polski w kwestii rozszerzenia UE. „W obliczu zmian zachodzących w UE – migracji, Brexitu, kryzysu gospodarczego całe Bałkany Zachodnie oczekują sygnału, że drzwi UE są dla nich otwarte" – powiedziała przewodnicząca.

 

Politycy rozmawiali ponadto o współpracy międzyparlamentarnej, o powołaniu parlamentarnych grup przyjaźni polsko-serbskich w obu parlamentach i współpracy między komisjami – zwłaszcza spraw zagranicznych i Unii Europejskiej.

 

Źródło/Foto: Senat RP

  1. Wideo
  2. Galeria

zobacz więcej  

  1. Facebook
  2. Twitter

Zmiana adresu biura1