Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski na Inauguracji VIII Szkoły Liderów Polonijnych

szkolaliderowŚrodowiska polonijne potrzebują osób z pasją i takich, które są ambasadorami Polski za granicą - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski podczas inauguracji VIII Szkoły Liderów Polonijnych, które odbyło się 30 sierpnia br.

 

Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych Kancelarii Senatu w ramach konkursu na realizację zadania "Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2016 r."

 

W ramach ósmej edycji Szkoły Liderów Polonijnych 24 przedstawicieli Polonii z Europy Zachodniej będzie przez dziesięć dni uczyć się, jak być liderem. Do Warszawy przyjechali liderzy polonijni m.in. z: Niemiec, Austrii, Francji, Irlandii, Irlandii Północnej, Anglii, Szkocji, Holandii.

 

Marszałek Senatu zaznaczył, że niezwykle ważne jest, by w środowiskach polonijnych były osoby, które potrafią zarazić swoją pasją innych, które są ambasadorami Polski w krajach, gdzie mieszkają.

 

Zaznaczył, że sprawy polonijne są istotną częścią prac Senatu. "Od kilku lat niestety były pewne zaburzenia w pieczy Senatu nad Polonią. MSZ zabrało Senatowi pieniądze na ten cel. Bardzo cieszę się, że udało nam się to zmienić po tych kilku latach. Jestem głęboko przekonany - przekonałem o tym również MSZ - że Senat będzie robił to lepiej" - powiedział Karczewski.

 

"Przed nami jest wiele zadań, również legislacyjnych. Chcemy zrobić taką swoistą konstytucję, kto, które instytucje, w jakim zakresie mają zajmować się Polonią. Jako marszałek Senatu chciałbym bardzo, aby to Senat był tu liderem, ale nie chcemy monopolu" - powiedział Karczewski.

 

Zaznaczył, że w tych działaniach na rzecz Polonii powinny być i są aktywne poszczególne ministerstwa, a także Kancelaria Prezydenta, w które powstało specjalne Biuro do Spraw Kontaktu z Polakami za Granicą. Jak zaznaczył, on sam bardzo ściśle współpracuje z odpowiedzialnymi za sprawy polonijne prezydenckim ministrem Adamem Kwiatkowskim oraz z wiceszefem MSZ Janem Dziedziczakiem.

 

"Spotykamy się bardzo często, koordynujemy nasze działania, podsuwamy sobie pomysły. To nasze grono poszerzamy bardzo często o przedstawicieli ministerstwa oświaty, ministerstwa kultury oraz członków sejmowej i senackiej komisji ds. Polonii i łączności z Polakami za granicą" - powiedział marszałek Senatu.

 

Zaznaczył, że podczas tegorocznego Forum ekonomicznego w Krynicy odbędzie się także Forum Polonijne. "Będziemy rozmawiać o przyszłości współpracy z Polonią. Obszarów do tej współpracy jest bardzo dużo: kultura, język, gospodarka, handel, turystyka" - dodał. Jak mówi, jeden z paneli podczas tego Forum będzie poświęcony sukcesom Polonii i Polaków za granicą, m.in. polskich naukowców, lekarzy, inżynierów, architektów.

 

Zapowiedział, że w 2018 roku, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, m.in. Senat zorganizuje "wielki zjazd" Polonii. "Chcemy się wspólnie cieszyć z odzyskania przez Polskę niepodległości" - powiedział.

 

Prezes Fundacji Szkoła Liderów Przemysław Radwan-Rohrenschef podkreślił podczas inauguracji tegorocznej Szkoły Liderów Polonijnych, że celem programu jest z jednej strony wzmacnianie organizacji polonijnych, a z drugiej strony, aby środowiska polonijne stawały się mocniejszą reprezentacją Polski za granicą. "Marzy nam się, aby proporcjonalnie do tego, jak wielu Polaków jest na świecie, rosła ich reprezentacja w parlamentach, samorządach krajów, w których żyją" - powiedział.

 

Szkoła Liderów Polonijnych to jeden z programów Fundacji Szkoła Liderów realizowany od 2009 roku. Jego celem jest wspieranie rozwoju kompetencji liderskich Polonii i Polaków za granicami kraju, dostarczanie narzędzi oraz inspiracji do dalszych działań.

 

Jak czytamy, na stronie internetowej Fundacji: "równie istotne są wzmacnianie więzi uczestników z Polską, kreowanie postaw obywatelskich, wspieranie budowania tożsamości narodowej, tak aby liderzy skuteczniej i bardziej świadomie działali w środowiskach polonijnych i lokalnych, w swoich krajach zamieszkania; aby stali się ambasadorami polskości na świecie".

 

Obejrzyj fragment przemówienia Marszałka Karczewskiego

 

Źródło: Rzeczpospolita

Video: Szkoła Liderów

  1. Wideo
  2. Galeria

zobacz więcej  

  1. Facebook
  2. Twitter

Zmiana adresu biura1