Zakończyło się 32. posiedzenie Senatu RP

21 grudnia zakończyło się 32. posiedzenie Senatu RP. Senatorowie obradowali przez sześć dni.

 

Kliknij, aby przeczytać informację o pierwszej części posiedzenia

20 grudnia 2016 r. wieczorem zakończył się piąty dzień 32. posiedzenia Senatu, podczas którego przyjęte zostały dwie uchwały rocznicowe oraz trzy ustawy.

 

Na początku posiedzenia senatorowie minutą ciszy uczcili pamięć ofiar zamachu terrorystycznego na bożonarodzeniowym jarmarku w Berlinie, który miał miejsce 19 grudnia.

 

Izba podjęła dwie uchwały rocznicowe. Pierwsza to uchwała w sprawie uczczenia 100. rocznicy śmierci św. Brata Alberta Chmielowskiego, opracowana przez grupę senatorów. W uchwale Senat oddaje hołd pamięci Alberta Chmielowskiego – artysty, powstańca, opiekuna ubogich i świętego. „25 grudnia 2016 r. przypada stulecie śmierci świętego Brata Alberta Chmielowskiego, co się zbiega z zakończeniem roku 2016 ogłoszonego przez papieża Franciszka jako Rok Miłosierdzia. W roku tym szczególnie warto pamiętać o postaci Brata Alberta Chmielowskiego jako tego, który swym życiem najbardziej dobitnie realizował miłosierdzie" – czytamy m.in. w uchwale. Senat zwraca się w niej do nauczycieli i wychowawców z apelem o popularyzację wśród młodzieży postaci św. Brata Alberta –„miłosiernego opiekuna najuboższych, który swym życiem może służyć jako ideał człowieczeństwa, w którym najważniejsze jest +więcej być niż mieć+".

 

Druga to uchwała w 110. rocznicę powstania Polskiej Macierzy Szkolnej, wniesiona przez grupę senatorów. Przypominają oni, że w 1906 r. została założona Polska Macierz Szkolna, stowarzyszenie oświatowe powołane do życia przez Henryka Sienkiewicza w celu organizacji niepublicznych szkół i placówek oświatowych z polskim językiem wykładowym, działających w duchu chrześcijańskim i narodowym. Powstała ona na terenach objętych zaborem rosyjskim, gdzie poziom analfabetyzmu wśród ludności małych miasteczek i wsi sięgał 75 procent. „Tak ożywiona działalność Polskiej Macierzy Szkolnej wywołała niezadowolenie władz rosyjskich, które już w 1907 roku zawiesiły jej funkcjonowanie. Pomimo delegalizacji organizacja kontynuowała swoją działalność w konspiracji. Dzięki Polskiej Macierzy Szkolnej tysiące Polaków w kraju pozostającym pod zaborami mogło uczyć się w języku polskim, poznawać polską literaturę i historię. (...) Działalność Polskiej Macierzy Szkolnej walnie przyczyniła się do rozbudzenia aspiracji niepodległościowych Polaków i w ostateczności do odrodzenia się Rzeczypospolitej" – napisali m.in. senatorowie.

 

Senat bez poprawek przyjął ustawę o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, l1eUwmOfZlOY5YVUlAimgl0274Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin. Był to rządowy projekt. Nowelizacja przewiduje zniesienie w pełniejszym zakresie przywilejów emerytalnych związanych z pracą w aparacie bezpieczeństwa Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej przez ustalenie na nowo świadczeń emerytalnych i rentowych osobom pełniącym służbę na rzecz totalitarnego państwa w okresie od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. Nie będą obniżone emerytury i renty tych funkcjonariuszy, których służba rozpoczęła się nie wcześniej niż 12 września 1989 r. oraz tych, których obowiązek służby wynikał z przepisów o powszechnym obowiązku obrony. Celem ustawy jest odebranie niesłusznie przyznanych przywilejów - wysokich świadczeń emerytalnych i rentowych. Pierwszą próbę obniżenia świadczeń emerytalnych byłym funkcjonariuszom organów bezpieczeństwa państwa w latach 1944-1990 podjęto w 2009 r. Zmiany obejmą funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, jednostek Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Obniżenie emerytur i rent będzie dotyczyć także osób, które służyły w jednostkach Ministerstwa Obrony Narodowej, w tym - w Wojskowej Służbie Wewnętrznej i Wojskach Ochrony Pogranicza. Zmiany dotyczą także kadry oraz słuchaczy i studentów m.in. Centrum Wyszkolenia MSW i Wyższej Szkoły Oficerskiej MSW w Legionowie. Szef MSWiA będzie mógł wyłączyć spod działania ustawy - w szczególnie uzasadnionych przypadkach - osoby pełniące służbę na rzecz totalitarnego państwa ze względu na jej krótki okres przed 31 lipca 1990 r. oraz rzetelnie wykonywanie zadań i obowiązków po 12 września 1989 r., zwłaszcza z narażeniem życia. Nowelizacja zakłada, że obniżone świadczenia emerytalne i rentowe nie będą mogły przekraczać średniej emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub renty rodzinnej z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wypłacanej przez ZUS w czasie tworzenia ustawy (według wstępnych danych w czerwcu 2016 r. przeciętna emerytura wynosiła ok. 2053 zł, renta z tytułu niezdolności do pracy - ok. 1543 zł, a renta rodzinna - ok. 1725 zł). Świadczenia w nowej wysokości mają być wypłacane od 1 października 2017 r. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2017 r. z wyjątkami.

 

Izba nie wprowadziła poprawek do ustawy o zmianie ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego oraz niektórych innych ustaw. Był to projekt prezydencki. Nowelizacja przyznaje prawo do ulg komunikacyjnych oraz ulgowego wstępu do muzeów i parków narodowych zamieszkałej za granicą grupie dzieci i młodzieży uczącej się języka polskiego (oraz ich nauczycielom). Ulgi te obejmą uczniów szkół społecznych prowadzonych przez polonijne organizacje oświatowe, stowarzyszenia rodziców, polskie parafie i sekcje polskie funkcjonujące w szkołach działających w systemach oświaty innych państw. Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

 

l1eUwmOfZlOY5YVUlAimgl9519Senat uchwalił bez poprawek ustawę o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz niektórych innych ustaw. Był to poselski projekt. Nowelizacja wprowadza zmiany dotyczące wycinki drzew i krzewów przez zwiększenie uprawnień właścicieli nieruchomości, na których one rosną, oraz wyposażenia jednostek samorządu w kompetencje do dostosowywania poziomu ochrony zieleni do ich potrzeb. Od przyszłego roku wycinka drzew na prywatnej posesji będzie możliwa bez zezwolenia, a gminy będą mogły rezygnować z konieczności uzyskiwania zezwoleń na usuwanie drzew i krzewów w wybranych przez nie sytuacjach oraz rezygnować w niektórych przypadkach z opłat za ich usunięcie. Gminy uzyskają także możliwość określania stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.

 

21 grudnia 2016 r. zakończyło się 32. sześciodniowe posiedzenie Senatu. W szóstym dniu obrad Izba przyjęła dwie ustawy.

 

Senatorowie przyjęli bez poprawek ustawę o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Był to projekt rządowy. Nowelizacja wprowadza ułatwienia w odzyskiwaniu należności od dłużników mających rachunki bankowe w innych państwach w sprawach cywilnych i handlowych. Umożliwi ona skuteczne wykonywanie unijnej procedury europejskiego nakazu zabezpieczenia na rachunku bankowym. Wejście w życie nowelizacji umożliwi wierzycielom zabezpieczenie ich roszczeń na rachunkach bankowych dłużników, niezależnie od państwa, w którym są one prowadzone. W przypadku Polski nowe przepisy obejmą egzekwowanie należności z rachunków bankowych oraz prowadzonych przez SKOK-i. Skutkiem wydania europejskiego nakazu zabezpieczenia na rachunku bankowym dłużnika będzie blokada tego rachunku. Czynności dotyczące wykonywania europejskiego nakazu zabezpieczenia na rachunku bankowym mają być realizowane przez komorników. Ustawa wchodzi w życie z dniem 18 stycznia 2017 r.

 

Także bez poprawek została przyjęta ustawa o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz zapobieganiu uchylania się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu między Rzecząpospolitą Polską a terytorium, do którego stosuje się prawo podatkowe należące do właściwości Ministra Finansów Tajwanu. Był to projekt rządowy. Ustawa tworzy ramy prawne, na podstawie których określone zostaną zasady wzajemnej współpracy w zakresie opodatkowania dochodów. Brak regulacji dotyczącej unikania podwójnego opodatkowania w stosunkach Polski z Tajwanem stanowi przeszkodę w rozwijaniu wzajemnych relacji gospodarczych. Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

 

Źródło/Foto: Senat RP