Stanisław Karczewski w programie "Prosto w oczy".

Gościem programu "Prosto w Oczy" w dniu 4 kwietnia 2017 roku był Stanisław Karczewski, Marszałek Senatu RP.

Rozmowa dotyczyła bieżących działań rządu Prawa i Sprawiedliwości.

– Zazwyczaj politycy mówią, że nie przywiązują wagi do sondaży - mówił marszałek Karczewski. - Ja analizuję sondaże, ale głębiej. Sięgam tez po badania nastrojów społecznych, postaw obywatelskich, oceny przyszłości. Z tych wyników, które mamy widać lekki spadek poparcia dla PiS-u. Łącze to z tym, że rządzimy już 17 miesięcy. Wzrost PO wynika z dramatycznego spadku poparcia dla .Nowoczesnej. Te niekończące się wpadki jej lidera odbijają się na .Nowoczesnej, która najprawdopodobniej nie wejdzie do Sejmu - stwierdził Karczewski.

– Pani premier dokonuje bieżącej oceny, czy będzie rekonstrukcja rządu? - mówił Karczewski. - Na pewno jakaś będzie. Nie było jeszcze w historii sytuacji, żeby rząd się nie zmieniał. Pani premier bardzo wnikliwie to analizuje, rozmawia z ministrami. Wszyscy powinni pracować nieco mocniej. Potwierdzam, że brak jest spójnej komunikacji i też chce, żeby była lepsza - powiedział minister.

– Kiedyś mówiono, że 500 Plus to zły program, nie będzie na niego pieniędzy. Nigdy nie mówiliśmy, że będzie to dopłata na drugie dziecko. Opozycja w tej chwili dostrzega już niezaprzeczalne walory i efekty tego programu. Dla mnie najważniejszy jest spadek ubóstwa wśród dzieci. Powinniśmy się z tego bardzo cieszyć i myśleć, jak udoskonalić ten program. W moim okręgu wyborczym przychodzą ludzie, którzy są niezwykle zadowoleni i po prostu dziękują za ten program. Są osoby, które krytykują i szukają możliwych punktów, które można skrytykować. Nie jestem przeciwnikiem tego, by 500 Plus otrzymywali ci, którzy dobrze zarabiają. Jest to program, który ma poprawić dzietność i już widać jej wzrost - stwierdził marszałek Senatu.

– Jest wiele programów, które okazały się sukcesem - mówił Stanisław Karczewski. - Zwiększenie płacy do 2000 zł, nawet strona społeczna nie oczekiwała takich decyzji. Mamy najmniejsze bezrobocie od wielu lat. Polska dynamicznie się rozwija i Polacy to doceniają. Chcemy ten wzrost utrzymać i przyspieszyć. Te wskaźniki, które widzimy ostatnio, budzą bardzo duży optymizm - powiedział Karczewski.

– I komisja i działania prokuratury dają nadzieję, że dojdziemy do prawdy - stwierdził marszałek Senatu. Te 7 lat było latami straconymi. Rząd nie podjął wystarczających działań, by wyjaśnić katastrofę. Moim okręgiem był Radom, tam się odbywa Air Show i był wypadek samolotu białoruskiego. Następnego dnia przyjechała ekipa i zabrała wszelkie szczątki samolotu, a my czekamy na to tyle lat - podkreślił marszałek Senatu.

– Nie możemy przejść do przyszłości, nie wyjaśniając wszystkich aspektów katastrofy. To jest nasz obowiązek. Musimy dać czas prokuraturze i komisji. Cieszę się, że te badania wychodzą poza Polskę.

Kliknij, aby obejrzeć cały program z udziałem Marszałka Stanisława Karczewskiego.

Źródło: Telewizja Republika