7. rocznica katastrofy smoleńskiej

Od złożenia kwiatów przez marszałków Sejmu i Senatu Marka Kuchcińskiego i Stanisława Karczewskiego, pod tablicami w Sejmie upamiętniającymi posłów i senatorów, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem, rozpoczęły się 10 kwietnia 2017 r. uroczystości z udziałem parlamentarzystów w 7. rocznicę tej tragedii.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicemarszałkowie Maria Koc i Adam Bielan oraz senatorowie wzięli udział w obchodach rocznicowych w Warszawie i w wielu miejscach w całym kraju. Znicze zapłonęły na grobach wszystkich ofiar katastrofy.

 

W katastrofie samolotu wraz z prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Lechem Kaczyńskim i jego żoną Marią Kaczyńską zginęli, przedstawiciele najwyższych władz państwowych, dowództwa sił zbrojnych, parlamentarzyści, czołowi przedstawiciele organizacji społecznych i politycznych w kraju. Udawali się do Katynia, by oddać hołd pomordowanym w 1940 r. polskim oficerom.

 

Rano w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca odbyła się msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Następnie na Krakowskim Przedmieściu przed Pałacem Prezydenckim odbył się Apel Pamięci, podczas którego odczytano nazwiska wszystkich 96 osób, które zginęły w katastrofie. W apelu wzięli udział marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, premier Beata Szydło, prezes PiS Jarosław Kaczyński, parlamentarzyści, ministrowie, bliscy rodzin ofiar katastrofy. Przed Pałacem Prezydenckim ustawiono zdjęcie pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, a na chodniku ułożono krzyż ze zniczy. Modlitwę za dusze ofiar odmówił ojciec Zdzisław Tokarczyk. Apel odbył się po godz. 8.41 - o tej godzinie 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem rozbił się samolot Tu-154M.

 

Premier Beata Szydło, prezes PiS Jarosław Kaczyński, ministrowie oraz m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski uhonorowali w poniedziałek na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie zmarłych w katastrofie smoleńskiej prezydenckiego ministra Pawła Wypycha i Katarzynę Doraczyńską z Kancelarii Prezydenta. Następnie złożyli wieńce i zapalili znicze na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie - na grobie ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, a także na grobach trzech duchownych: kapelana Warszawskiej Rodziny Katyńskiej ks. Zdzisława Króla, kapelana Federacji Rodzin Katyńskich ks. Andrzeja Kwaśnika oraz prezesa Stowarzyszenia Parafiada o. Józefa Jońca. Politycy PiS uczcili pamięć ofiar katastrofy na Wojskowych Powązkach, gdzie w Kwaterze Smoleńskiej przy pomniku Ofiar Katastrofy Smoleńskiej znajdują się groby 28 ofiar tej tragedii. Oddali też cześć śp. Tomaszowi Mercie, wicemienistrowi kultury na cmentarzu w Grabowie. Politycy zapalili znicze i złożyli kwiaty na symbolicznym grobie Lecha i Marii Kaczyńskich na Starych Powązkach w Warszawie.

 

Po południu marszałek Senatu oraz wicemarszałkowie Maria Koc i Adam Bielan wzięli udział w uroczystym odsłonięciu tablicy upamiętniającej śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, śp. wicepremiera Przemysława Gosiewskiego i śp. ministra Zbigniewa Wassermanna w gmachu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Tablicę odsłonili: premier Beata Szydło, prezes PiS Jarosław Kaczyński, Jadwiga Gosiewska oraz Halina Wassermann. Na tablicy pod nazwiskami widnieje napis: "Wszystko dla Ciebie Polsko". Podczas uroczystości w kancelarii premiera wyemitowano film o prezydencie Lechu Kaczyńskim, Zbigniewie Wassermannie i Przemysławie Gosiewskim. Przemawiali prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Beata Szydło.

 

W Sejmie marszałek Marek Kuchciński otworzył wystawę poświęconą emisji filatelistycznej pt. „Pamiętamy 10 IV 2010”. Została ona przygotowana z inicjatywy Poczty Polskiej S.A i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. Ekspozycja składa się z kilku plansz przedstawiających specjalną edycję znaczków pocztowych, na których widnieje para prezydencka śp. Maria i Lech Kaczyńscy. Znaczek został wydany w związku z rocznicą katastrofy smoleńskiej. Wchodzi do obiegu dokładnie w jej 7. rocznicę.

 

Przed budynkiem Dowództwa Garnizonu Warszawa minister obrony Antoni Macierewicz odsłonił w poniedziałek po południu popiersie prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W uroczystości odsłonięcia popiersia wzięli udział Jarosław Kaczyński, córka tragicznie zmarłej pary prezydenckiej Marta Kaczyńska, premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski, najwyżsi dowódcy i przedstawiciele ordynariatów wojskowych.

 

W uroczystościach przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, które rozpoczęły się przed godz. 17, udział, obok prezydenta, wzięli m.in. premier, lider PiS, Marta Kaczyńska wraz z córkami, marszałkowie Sejmu i Senatu. Prezydent w swym przemówieniu apelował o wzajemny szacunek. Zaznaczył, że nadal pozostaje obowiązkiem polskich władz dotarcie do prawdy o katastrofie.

 

Wieczorem w Bazylice Archikatedralnej odbyła się uroczysta msza św. w intencji ofiar katastrofy. Uroczystości zakończył Marsz Pamięci i Apel Jasnogórski przed Pałacem Prezydenckim.

 

Źródło: Senat RP, Foto: Senat RP, pis.org.pl