Marszałek Senatu z wiceprezydentem Indii o współpracy parlamentarnej.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski 27 kwietnia 2017 r. przyjął wiceprezydenta Republiki Indii Mohammada Hamida Ansariego wraz z delegacją.

Politycy rozmawiali o stosunkach dwustronnych i relacjach między parlamentami obu krajów.

Marszałek wyraził zadowolenie z wizyty w Senacie wiceprezydenta Indii, który pełni także funkcję przewodniczącego wyższej izby parlamentu tego kraju. Wyraził też nadzieję, że ta wizyta przyczyni się do podniesienia na wyższy poziom relacji międzyparlamentarnych. Marszałek podkreślił, że w polskim parlamencie działa polsko-indyjska grupa parlamentarna. W ocenie S. Karczewskiego istnienie podobnej grupy w indyjskim parlamencie mogłoby się przyczynić do lepszej współpracy między obu parlamentami. Marszałek powiedział, że współpraca takich grup bilateralnych ma znaczenie dla podtrzymywania dobrych relacji między obu krajami. Zdaniem S. Karczewskiego dyplomacja parlamentarna jest kluczem do ocieplania stosunków gospodarczych i politycznych, a także ma znaczenie dla współpracy i poznania się obu narodów. Dodał, że Polacy interesują się Indiami, często jako cel podróży obierają właśnie ten kraj i usprawnienie polityki wizowej mogłoby wpłynąć na intensywniejsze kontakty.

Wiceprezydent Mohammad Hamid Ansari mówił o specyfice indyjskiego Senatu. Podkreślił, że z uwagi na to, iż Indie są krajem federalnym, w izbie wyższej indyjskiego parlamentu reprezentowane są wszystkie stany. Dodał, że decyzje w indyjskim parlamencie podejmowane są po długich dyskusjach i, że dyskutuje się o wszystkim. Zgodził się z marszałkiem co do wagi dyplomacji parlamentarnej i co do tego, że należy utrzymywać dobre relacje nie tylko między rządami, ale także między obywatelami.

Marszałek podkreślił, że polskie uczelnie cieszą się coraz większą renomą i studiuje na nich coraz więcej cudzoziemców. Zaznaczył, że ponad 2 tys. studentów pochodzi z Indii. Zachęcał młodych ludzi z Indii, by przyjeżdżali do Polski na studia. Marszałek dodał, że z zadowoleniem obserwuje rosnące zainteresowanie młodych ludzi w Polsce i Indiach obu krajami. Podkreślił, że we wzajemnym interesie leży stworzenie przyjaznego środowiska wymiany w dziedzinie kultury i szkolnictwa, zwłaszcza studentów uczących się języka polskiego i wybierających Polskę jako miejsce studiów. To, zdaniem marszałka, w przyszłości może przyczynić się do dalszej intensyfikacji współpracy w wielu innych dziedzinach.

Źródło: Senat RP