Spotkanie Marszałka Senatu z przewodniczącym Izby Narodów Bośni i Hercegowiny.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski 17 maja 2017 r. przyjął przewodniczącego Izby Narodów BiH Bariša Čolaka, który przyjechał do Warszawy na Szczyt Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej.

Politycy rozmawiali o relacjach polsko-bośniackich i wzmocnieniu ich wymiaru parlamentarnego.

Marszałek Karczewski wyraził zadowolenie z intensyfikacji relacji polsko-bośniackich. Zaznaczył jednak, że nadal istnieje duży potencjał do rozbudowy współpracy między obu państwami. Marszałek wyraził zadowolenie, że Bośnia i Hercegowina po raz drugi będzie uczestniczyła w Szczycie organizowanym przez marszałków Sejmu i Senatu. S. Karczewski podkreślił, że to spotkanie szefów parlamentów z Europy Środkowej i Wschodniej ma służyć głównie wymianie opinii i doświadczeń. Zdaniem marszałka ubiegłoroczny szczyt wykazał na dużą potrzebę wzmocnienia roli dyplomacji parlamentarnej. „Nie mamy ambicji, by przyjmować wspólne deklaracje. Chcemy, by formuła tych spotkań była otwarta, szczególnie co, do tematów podejmowanych rozmów” – powiedział S. Karczewski.

Przewodniczący Bariša Čolak podziękował za możliwość spotkania i organizację szczytu. Zaznaczył, że kwestie podejmowane w trakcie szczytu są kluczowe dla wszystkich uczestników tego spotkania. Podziękował też za wspieranie przez Polskę unijnych aspiracji Bośni i Hercegowiny. Przewodniczący zaznaczył, że nie ma żadnych spornych kwestii w relacjach polsko-bośniackich. Zgodził się z marszałkiem, że wzmocnienie wymiaru parlamentarnego relacji między obu krajami jest bardzo ważne i pozwoli na wzmocnienie współpracy. Mówił o możliwościach rozwoju współpracy gospodarczej, choć, jak zaznaczył przeszkodą może być odległość. Dodał, że bardzo dobrze rozwija się turystyka, zwłaszcza religijna do Medjugorie. Przewodniczący zaprosił marszałka do złożenia wizyty w Sarajewie.

Marszałek przyjął zaproszenie. Podkreślił, że spotkanie przewodniczących parlamentów w Warszawie jest pomyślane tak, by utrzymać jak najlepszy kontakt z państwami spoza Unii Europejskiej. Dodał, że UE ma obecnie problemy, których efektem jest m.in. Brexit. Jednak, w opinii marszałka te problemy nie powinny przesłaniać relacji z państwami spoza UE. „Dlatego właśnie organizujemy ten szczyt” – powiedział marszałek. Wyraził nadzieję, że stosunki polsko-bośniackie będą coraz lepsze i współpraca między obu parlamentami stworzy dobry klimat do rozwoju relacji politycznych, gospodarczych i kulturalnych.

Źródło: Senat RP