Marszałek Senatu z amerykańskim senatorem o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski 29 maja 2017 r. przyjął amerykańskiego senatora Cory’ego Bookera z New Jersey. Politycy rozmawiali o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony, o obecności wojsk NATO w Polsce oraz o relacjach dwustronnych.

Marszałek podkreślił, że relacje Polski z USA rozwijają się bardzo dobrze i Polsce zależy na ich wzmacnianiu. Dodał, że osią tych relacji jest współpraca w wymiarze bezpieczeństwa. Podziękował za dotychczasową współpracę w tym zakresie, za wzmocnienie flanki wschodniej Sojuszu Północnoatlantyckiego, za obecność wojsk NATO, wojsk amerykańskich w Polsce. Zdaniem marszałka jedynie ścisła współpraca między państwami UE oraz Europy Środkowej i Wschodniej z USA jest gwarantem bezpieczeństwa w tym regionie. „Niezwykle doceniam rolę Stanów Zjednoczonych w zapewnieniu bezpieczeństwa na świecie” – powiedział marszałek. Dodał, że w Polsce z zadowoleniem została przyjęta deklaracja nowej administracji amerykańskiej potwierdzająca ustalenia warszawskiego szczytu NATO.

Senator podziękował marszałkowi za przyjęcie. Podkreślił, że Polska jest wypróbowanym sojusznikiem USA. Przywołał historyczne postaci Kazimierza Pułaskiego i Tadeusza Kościuszki, którzy mieli zasługi dla wojny Stanów Zjednoczonych o niepodległość. Senator Booker zaznaczył, że obok współpracy wojskowej niezwykle istotna jest współpraca gospodarcza. Powiedział, że Polska odniosła sukces gospodarczy i stale odnotowuje wzrost PKB. Dodał, że widzi ogromny potencjał do współpracy m.in. w sektorze energetyki, w dziedzinie innowacyjności.

Politycy rozmawiali ponadto o sytuacji na Ukrainie i agresywnej polityce prowadzonej przez Rosję. Zgodzili się, że należy utrzymać międzynarodowe sankcje wobec Rosji.

Senator Cory Booker zasiada w Senacie USA od 2013 r. jako przedstawiciel Partii Demokratycznej (New Jersey). Absolwent Stanford University oraz Yale Law School (doktor prawa). W latach 2006-2013 burmistrz miasta Newark. Obecnie pracuje w następujących komisjach senackich: komisji ds. zagranicznych, komisja ds. handlu, nauki i transportu, komisja ds. przedsiębiorczości oraz komisji ds. środowiska naturalnego.

Źródło: Senat RP