Uroczystość nadania imienia Radomskiemu Centrum Onkologicznemu.

Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski 19 czerwca 2017 roku uczestniczył w uroczystości nadania imienia Bohaterów Radomskiego Czerwca '76 Radomskiemu Centrum Onkologicznemu.

Była to inauguracja obchodów 41. rocznicy robotniczego protestu. Patronat nad wydarzeniami sprawuje premier Beata Szydło. W poniedziałkowej uroczystości udział wzięli między innymi: Poseł na Sejm RP Anna Kwiecień, Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, Wicewojewoda Artur Standowicz, Prezes Stowarzyszenia Radomski Czerwiec '76 Stanisław Kowalski, Mazowiecka Kurator Oświaty Aurelia Michałowska, władze miasta oraz pracownicy Radomskiego Centrum Onkologii.

Radomska placówka od 2016 roku posiada kontrakt z Narodowego Funduszu Zdrowia na leczenie w zakresie chemioterapii i radioterapii. Do tej pory przyjętych zostało około tysiąc pacjentów i udzielonych zostało ponad 5 tysięcy porad ambulatoryjnych. Szpital jest wyposażony w nowoczesny sprzęt.

Podczas uroczystości wręczone zostały medale Pro Patria - za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej (ustanowione Zarządzeniem Kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych). Otrzymali je: historyk Przemysław Bednarczyk, Marek Jukiewicz, pomysłodawca RCO Stanisław Kowalski, prezes Stowarzyszenia Radomski Czerwiec 76′ Wiesław Wabik, lekarz medycyny Robert Wirażka i dyrektor zarządzający RCO Dorota Ząbek.

Ks. bp Henryk Tomasik poświęcił tablicę, na której znajduje się pełna nazwa placówki przy ulicy Uniwersyteckiej, która to oficjalnie już nosi imię Bohaterów Radomskiego Czerwca '76.

25 czerwca 1976 roku w Radomiu doszło do największej akcji protestacyjnej skierowanej przeciwko ówczesnym władzom, spacyfikowanej przez jednostki milicji i ZOMO. W wydarzeniach tych wzięło udział około 20 tysięcy osób, w tym pracownicy 33 przedsiębiorstw z terenu Radomia i województwa oraz studenci i uczniowie. Wydarzenia radomskie przyczyniły się do powstania Komitetu Obrony Robotników.