Spotkanie Karczewski-Edelstein.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski i przewodniczący Knessetu Yuli-Yo’el Edelstein zgodzili się co do potrzeby rozszerzenia polsko-izraelskiej współpracy parlamentarnej oraz konieczności zwalczania mowy nienawiści w internecie.

Spotkanie miało miejsce 3 lipca 2017 r. w Senacie. Obecna na spotkaniu była ambasador Izraela w Polsce Anna Azari.

Zdaniem marszałka Senatu i przewodniczącego Knessetu, stosunki między oboma krajami są bardzo dobre, czego wyrazem są wizyty państwowe na najwyższym szczeblu – premiera i prezydenta. Niemniej jednak warto rozwijać współpracę gospodarczą, edukacyjną, kulturalną czy turystyczną. Temu właśnie służą kontakty na poziomie bilateralnych grup oraz komisji parlamentarnych. Marszałek Karczewski uważa, że jest to także pomost do rozwijania kontaktów międzyludzkich i do zwalczania stereotypów, że jest to „najlepszy barometr relacji państwowych”. Przypomniał on, że w II wojnie światowej oba narody ucierpiały w sposób niezwykle dotkliwy, zaś niektóre stereotypy nadal je ranią. „Między Polską a Izraelem jest dobra przyszłość”- powiedział marszałek Senatu. „Spotkania bilateralne zbliżają nasze społeczeństwa. Zwłaszcza mam nadzieję, że młodzi Polacy i Żydzi wypracują nowe otwarcie i nowy kierunek dla naszej współpracy”- dodał. „Całkowicie się zgadzam z Pańską diagnozą. Tym bardziej, że parlamentarzyści mogą pracować w dłuższym wymiarze czasu i nie oczekuje się od nich natychmiastowych rezultatów. Zgadzam się też co do znaczenia współpracy młodzieżowej, która może poprawić komunikację między naszymi krajami w dłuższej perspektywie” – oznajmił przewodniczący Knessetu.

Yuli-Yo’el Edelstein zwrócił uwagę na szerzenie się mowy nienawiści w internecie, na podżeganie do rasizmu i antysemityzmu. „Jest to dla nas bardzo ważne, aby znaleźć wspólną płaszczyznę do zwalczania tych treści, a jednocześnie zbytnio nie ograniczyć internetowej wolności. Dzięki współpracy, także parlamentarnej, możemy próbować zapobiegać i przeciwdziałać tym negatywnym trendom"- powiedział. „Nas również niepokoi krążąca w internecie masa nieprawdziwych i obraźliwych informacji. Jest to zjawisko globalne i coraz bardziej powszechne” – przyznał Stanisław Karczewski. Poinformował przy tym o planowanej na jesień konferencji państw Trójkąta Weimarskiego, która będzie poświęcona tzw. hejtowi w internecie.

Obie strony zadeklarowały współpracę w organizowaniu przypadających w przyszłym roku uroczystości związanych z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości i 70. rocznicą powstania państwa Izrael, a także otwarcia pierwszego na świecie poselstwa Izraela w hotelu Bristol w Warszawie.

Yuli-Yo’el Edelstein, urodzony w 1958 r. w Czerniowcach w żydowsko-chrześcijańskiej rodzinie. Studiował języki obce w Moskiewskim Instytucie Pedagogicznym, skąd został wydalony za działalność syjonistyczną. W latach 1984-87 więziony za działalność edukacyjną i syjonistyczną. Po wyjściu na wolność wyemigrował do Izraela, gdzie został wiceprzewodniczącym Forum Syjonistycznego i pełnił tę funkcję do 1996 r. W latach 1993-94 był doradcą Benjamina Netanjahu, ówczesnego lidera opozycji. W 1996 r. wraz z Natanem Sharanskym założył reprezentującą interesy imigrantów z krajów byłego ZSRR partię Israel Ba-Alija (od 2003 jest to część partii Likud, której członkiem jest do dzisiaj). Od tegoż roku – z krótką przerwą w latach 2006-7- jest deputowanym Knessetu. Sprawował liczne funkcje publiczne. W latach 1996-99 - minister ds. absorpcji imigrantów, 2001-2003 – wiceminister tego resortu, 2009-13 - minister spraw publicznych i diaspory, 1999-2009 (poza 2006-7) - wiceprzewodniczący Knessetu, od 2013 - przewodniczący Knessetu.

Źródło: Senat RP