Polska i Chiny za umacnianiem współpracy.

Polska i Chiny zainteresowane są dalszym rozwojem współpracy, a kontakty na szczeblu parlamentarnym mogą przyczynić się do intensyfikacji tych relacji mówili 14 lipca 2017 r. marszałek Stanisław Karczewski i przewodniczący Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych ChRL Zhang Dejiang.

Przewodniczący OZPL Zhang Dejiang wraz z delegacją składa wizytę w Polsce na zaproszenie marszałka Sejmu. Wczoraj chiński gość i marszałek Sejmu podpisali memorandum o współpracy.

Przewodniczący Zhang Dejiang poinformował marszałka, że celem jego podróży do Polski jest wzmocnienie współpracy chińsko-polskiej, a kontakty między parlamentami mogą wpłynąć na dobre kontakty między rządami i państwami. Przewodniczący podkreślił, że Polska jest największym partnerem Chin w Europie Środkowo-Wschodniej. Ocenił, że współpraca gospodarcza, handlowa z Polską jest na bardzo dobrym poziomie, a zawarcie w minionym roku porozumienia o partnerstwie strategicznym sprawiło, że te relacje weszły w nowy etap rozwoju.

Przewodniczący zaznaczył, że stosunki chińsko-polskie rozwijają się na trzech płaszczyznach wokół inicjatywy „Pasa i szlaku”, formatu”16+1” Chiny – Europa Środkowa i Wschodnia oraz przyjaźni między Polską i Chinami. Dodał, że Chiny zainteresowane są inwestowaniem w Polsce, zwłaszcza uczestnictwem w projektach infrastrukturalnych. Zachęcał też polski kapitał do inwestowania w Chinach.

Marszałek przyznał, że podstawą dobrych kontaktów między obu państwami, na wszystkich płaszczyznach jest przyjaźń. Podkreślił, że Polacy interesują się historią, kulturą i osiągnięciami Chin. Dodał, że Polacy i Chińczycy mają podobną wrażliwość, o czym świadczy chociażby udział chińskich pianistów w konkursach chopinowskich i świetna interpretacja muzyki Chopina. S. Karczewski podkreślił, że Polska rozwija się dynamicznie i dąży do tego, żeby utrzymać wysokie tempo rozwoju. Wyraził zadowolenie z dobrej współpracy gospodarczej i parlamentarnej. Mówił o najliczniejszej w polskim parlamencie parlamentarnej grupie przyjaźni polsko-chińskiej. Dodał, że oba państwa obok współpracy gospodarczej powinny większą wagę przykładać do wymiany kulturalnej i młodzieżowej. „Zależy nam na rozwijaniu współpracy naukowej z chińskimi uczelniami i ośrodkami badawczymi. Chcemy także, aby więcej studentów z Chin przyjeżdżało na studia do Polski” – mówił marszałek.

Politycy rozmawiali ponadto o historii i osiągnięciach Chin, o niedawnej wizycie wicemarszałka Senatu Grzegorza Czeleja w Chinach, a także o współpracy między regionami Polski i Chin. Przewodniczący zaprosił marszałka Senatu do złożenia wizyty w Chinach.

 

 

Źródło: Senat RP