Briefing Marszałka Senatu RP przed 46. posiedzeniem.

26 lipca 2017 roku rozpoczyna się 46. posiedzenie Senatu RP. Marszałek Stanisław Karczewski na briefingu prasowym poinformował o planowanym przebiegu obrad.

Senatorowie rozpatrzą między innymi: ustawę o ratyfikacji Umowy w sprawie siedziby między Rzecząpospolitą Polską a Europejską Agencją Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex), nowelizację ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw, której zapisy mają na celu zmniejszenie kolejek oraz ustawę o Krajowym Zasobie Nieruchomości.

Marszałek Karczewski poproszony o skomentowanie prezydenckiego veta ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa podkreślił, że reforma sądownictwa jest niezbędna i zadeklarował, że senatorowie będą współpracować w tym zakresie z Prezydentem Andrzejem Dudą. Społeczeństwo oczekuje zarówno zmian w wymiarze sprawiedliwości jak i w konstytucji.

- Nie jestem upoważniony do przekazywania szczegółów naszej rozmowy, ale z całą pewnością nikt z nas nie mówił o ultimatum, nie mówił o żadnych warunkach. Rozmawialiśmy o sytuacji politycznej, rozmawialiśmy o możliwych scenariuszach na przyszłość. Atmosfera była bardzo dobra i bardzo rzeczowa - powiedział pytany o spotkanie w Belwederze z udziałem prezydenta, szefowej rządu oraz marszałków Sejmu i Senatu.

- Byliśmy jedną drużyną i w dalszym ciągu będziemy jedną drużyną, która chce wprowadzać zmiany - Skomentował słowa prezydenckiego rzecznika Krzysztofa Łapińskiego oraz wiceministrów Patryka Jakiego i Michała Wójcika.

- Rozmowy z Brukselą, takie jakie powinny być, są i będą prowadzone, tu potrzebne jest obniżenie emocji; zachęcałbym polityków UE do zajmowania się sprawami Unii, a nie sprawami politycznymi Polski - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski, komentując fakt, że Komisja Europejska zajmie się tego dnia kwestią polskiej reformy sądownictwa, biorąc pod uwagę także decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowaniu dwóch z trzech ustaw. - Wszyscy wiemy, że UE ma wielkie problemy, my również mamy te problemy, które ma Unia. I ja bym zachęcał polityków UE to zajmowania się sprawami Unii a nie sprawami politycznymi Polski, z nimi sobie poradzimy; radziliśmy i poradzimy sobie - dodał.

Był też pytany, czy wyobraża sobie innego kandydata PiS w następnych wyborach prezydenckich niż Andrzej Duda. - Wybory są dokładnie za trzy lata i moim kandydatem był Andrzej Duda. Co będzie za trzy lata - nie wiem, nie jestem wróżbitą. Ale gdyby mnie pani zapytała o to dziś to tak, moim kandydatem byłby Andrzej Duda - odpowiedział.

Marszałek był też pytany o stabilność koalicji rządzącej i czy jest pewien, że będzie ona zapewniona i ze strony wicepremiera Jarosława Gowina i ze strony Solidarnej Polski. - Mieliśmy długie polityczne rozmowy i one wskazują na to, że nasza większość w Zjednoczonej Prawicy, w ramach klubu PiS jest trwała i mógłbym powiedzieć: wzrastająca. Prowadziliśmy również rozmowy z naszymi koalicjantami, czyli szefami dwóch niewielkich partii i jest pełna zgodność co do dalszej, ścisłej współpracy. - zapewnił marszałek Senatu.

Zapraszamy do obejrzenia całego briefingu prasowego Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego.

Video: Senat RP