73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.

W przeddzień 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego 31 lipca 2017 r. marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz senatorowie wzięli udział w uroczystej mszy polowej przy pomniku Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich w Warszawie.

Pamięć powstańców na placu Krasińskich uczcili także prezydent Andrzej Duda, członkowie rządu m.in. wicepremierzy Piotr Gliński i Mateusz Morawiecki, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, senator Anna Maria Anders, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i przedstawiciele władz miasta, uczestnicy Powstania, kombatanci, harcerze a także mieszkańcy miasta.

Biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, który przewodniczył mszy św. mówił m.in.: "Trzeba dostrzec oraz zrozumieć znaczenie jedności i współdziałania żołnierzy i ludności cywilnej, duchownych, harcerzy, ludzi młodych, a nawet dzieci w walce z niemieckim okupantem. Tylko dzięki wspólnemu działaniu powstanie trwało aż 63 dni!" Zaapelował, aby pielęgnować pamięć o Powstaniu Warszawskim i jego bohaterach nie tylko modlitwą czy minutą ciszy, lecz także czynem - troszcząc się o ojczyznę i budując jedność narodową.

Po mszy pod pomnikiem Powstania Warszawskiego odbył się Apel Pamięci.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił niezłomność i poświęcenie powstańców w walce o swoje miasto i o wolną ojczyznę. "Warszawiacy, mimo tego, że nie otrzymali pomocy, że nie mieli broni, że byli osamotnieni, że byli miażdżeni, walczyli przez 63 dni, często gołymi rękami. Walczyli o każdą piędź ziemi, o każdą cegłę swojego miasta. Walczyli o dumę, o Boga, honor i ojczyznę, których nie udało im się zabrać. A po wojnie wrócili, zabrali się do odbudowy miasta i od samego początku zabrali się do walki z komuną"- powiedział prezydent.

29 lipca 2017 r. na warszawskim Żoliborzu uczczono pamięć powstańców w miejscu, w którym walki zaczęły się najwcześniej, jeszcze przed godziną „W”. Przy kamieniu „Żołnierzom Żywiciela” wieniec w imieniu marszałka Senatu złożył senator Marek Rocki.

Powstanie Warszawskie, było największą akcją zbrojną przeprowadzoną przez Armię Krajową i jednocześnie największym zrywem niepodległościowym podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane jako kilkudniowa akcja zbrojna trwało pond 2 miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Po 63 dniach heroicznej walki, w nocy z 2 na 3 października został podpisany akt kapitulacji. Żołnierze po złożeniu broni byli traktowani jako jeńcy wojenni, zgodnie z konwencją genewską. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie zburzone.

 

 

Źródło: Senat RP