Święto Wojska Polskiego w Grójcu.

15 sierpnia przypada narodowe Święto Wojska Polskiego. Żołnierze z 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego uczcili je w towarzystwie zaproszonych gości oraz mieszkańców.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Grójcu. Następnie wojskowi oraz pozostali uczestnicy przeszli pod pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie dowódca jednostki płk Andrzej Kozera podziękował żołnierzom za ich ciężką pracę i służbę na rzecz wolnej i bezpiecznej Polski.

Decyzją Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza zostały wręczone nominacje na wyższe stopnie wojskowe. Awanse otrzymali również kombatanci z obwodu Armii Krajowej „Głuszec” – Grójec.

Następnie odczytany został Apel Pamięci, odegrany utwór „Śpij kolego”, żołnierze oddali salwę honorową na cześć poległych w licznych wojnach i bitwach. W imieniu Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego kwiaty pod pomnikiem przywódcy Polski międzywojnia złożyła Weronika Piwarska.

W uroczystości udział wzięli między innymi: radni powiatu grójeckiego: Teresa Bednarska, Paweł Siennicki, Michał Pruś, Leszek Kumorek, dowódcy służb mundurowych: policji, straży pożarnej, straży granicznej, miejskiej, kierownicy grójeckich instytucji. Wydarzenie przyciągnęło wielu mieszkańców Grójca i okolic pragnących oddać hołd bohaterem, dzięki którym Polska jest wolnym suwerennym krajem.

Obchody zakończyło wspólne odśpiewanie pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego „My pierwsza brygada”.

Święto Wojska Polskiego to święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia w rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r.

Bitwa Warszawska, zwana Cudem nad Wisłą – bitwa stoczona w dniach 13–25 sierpnia 1920. Zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i zapobiegła rozprzestrzenieniu się rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Była to 18. z przełomowych bitew w historii świata. Wynik bitwy spowodował, że 15 października delegacje polskie i sowieckie zawarły w Rydze zawieszenie broni, a w marcu 1921 zawarty został traktat pokojowy, który do agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 uregulował stosunki polsko-sowieckie i wytyczył polską granicę wschodnią. Historycy twierdzą, że porażka Polski w bitwie pod Warszawą byłaby punktem zwrotnym w dziejach Europy, nie ulega bowiem wątpliwości, iż z upadkiem Warszawy środkowa Europa stanęłaby otworem dla propagandy komunistycznej i dla sowieckiej inwazji.

 

 

Foto: Starostwo Powiatowe w Grójcu