Marszałek Stanisław Karczewski na uroczystości ku czci bł. Władysława z Gielniowa.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, a także parlamentarzyści i samorządowcy, wzięli udział w uroczystościach ku czci bł. Władysława z Gielniowa, które odbyły się 24.09.2017 r. w parafii p.w. błogosławionego na warszawskim Ursynowie.

Uroczystościom przewodniczył bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.

Zwracając się do zgromadzonych, marszałek Karczewski podkreślił, jak ważną dla Warszawy i Polski była postać Władysława z Gielniowa. "Służył Ojczyźnie, krzewił polski język, był znakomitym kaznodzieją, poetą i kompozytorem. Podobnie jak inny, współczesny błogosławiony - ks. Jerzy Popiełuszko, bł. Władysław był przykładem służby drugiemu: On służył swoim współbraciom zakonnym i Warszawiakom, a ks. Jerzy służył ludziom pracy i "Solidarności" - powiedział. 

Po zakończonej uroczystości marszałek złożył wiązankę kwiatów przed patrona Warszawy, który znajduje się przed kościołem pod wezwaniem bł. Władysława z G.

Bł. Władysław z Gielniowa urodził się około 1440 r. w Gielniowie, niedaleko Opoczna. W 1462 roku rozpoczął studia na Akademii Krakowskiej, ale przerwał studia i wstąpił do zakonu bernardynów. W latach 1486-1487 pełnił obowiązki egzaminatora w sprawie cudów, jakie działy się za przyczyną Szymona z Lipnicy. W latach 1487-1490 i 1496-1499 bł. Władysław był przełożonym prowincji polskich obserwantów i czuwał nad 22 domami zakonnymi. Brał udział w kapitułach generalnych w Urbino i Mediolanie, powiększył prowincję o dwa domy: w Skępem i Połocku nad Dźwiną. Pod koniec życia osiadł w konwencie warszawskim w charakterze gwardiana i kaznodziei. Zmarł w 1505 roku.

 

Źródło: Senat RP