Stanisław Karczewski gościem Radia ZET.

W poniedziałkowy poranek 9 października 2017 roku Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski udzielił wywiadu w audycji "Gość Radia ZET".

„Jeżeli był jakiś tunel, to już wyjeżdżamy z niego. W porozumieniu. Wojny nie ma. Mamy różne zdania i to jest piękne. Możemy mieć różne poglądy, wyrażamy je, spieramy się, ale dochodzimy do konsensusu” – mówi, o relacjach prezydent-PiS, gość Radia ZET Stanisław Karczewski. Marszałek Senatu uważa, że piątkowe spotkanie Andrzej Duda-Jarosław Kaczyński zbliża do porozumienia. Pytany przez Konrada Piaseckiego o to, jakie poprawki do projektów ws. sądownictwa przedstawi jego partia prezydentowi, odpowiada, że „dotyczą one następnego kroku – kiedy 3/5 nie dogada się i jest pat”. „Kiedy 3/5 nie dogada się, była propozycja, by odbywało się to też w Senacie. Senat będzie ujęty, będzie współdecydował” – tłumaczy polityk PiS. Prezydenckie weta? Zdaniem Karczewskiego „nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło, bo być może ta ustawa sądowa będzie jeszcze lepsza, niż poprzednia”. Marszałek Senatu pytany o relacje prezydent-szef MON, mówi: „Pogodzą się, dogadają”. „Muszą, bo naszym celem jest to, by zmieniać Polskę. Muszą dojść do kompromisu” – powtarza gość Radia ZET.

Nie podoba mi się pomysł, by referendum ws. konstytucji było przeprowadzone 11 listopada. To nie jest dobra data. Mówiłem to prezydentowi, ale jeszcze stoi na swoim stanowisku. A ja na swoim – mówi Karczewski w internetowej części programu. Bardzo wiele osób zwraca się do mnie, by tę decyzję zmienić. Chociażby biegacze, którzy na setną rocznicę odzyskania niepodległości chcą wziąć udział w biegu. Wszyscy proszą, by tego nie robić – dodaje marszałek Senatu. Karczewski ma nadzieję, że uda mu się w tej sprawie dojść do porozumienia z Andrzejem Dudą. Chciałbym, byśmy wspólnie dopracowali ten projekt – komentuje.

Relacje Duda-Ziobro? Zdaniem gościa Radia ZET, Zbigniew Ziobro „chce rozmawiać i wyciąga rękę do rozmowy”. Dobrze, żeby te emocje opadały. Już zdecydowanie są mniejsze. Dojdziemy do porozumienia – ocenia Karczewski.

Wczoraj byłem w sklepie, bo musiałem coś pilnie kupić na obiad. Kupiłbym to samo w osiedlowym sklepiku. Pani w kasie prosiła mnie: Kiedy wreszcie zamkniecie nasze sklepy. Prosiła mnie, by to było jak najszybciej - opowiada gość Radia ZET. Zaznacza, że wstępna decyzja partii jest taka, by sklepy były zamknięte w co drugą niedzielę. Ja jestem zwolennikiem zamkniętych sklepów w każdą niedzielę - komentuje.

Stanisław Karczewski odpowiada również na pytania m.in. o wybory w Warszawie, Krakowie i "Różaniec bez granic".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji z udziałem Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego.

Źródło: Radio ZET