Stanisław Karczewski w Radiowej Jedynce.

"Postulaty rezydentów są zbieżne z tym, co planujemy zrobić w zakresie systemu opieki zdrowotnej" mówił w "Sygnałach dnia" 11 października br. Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski.

"Od środy od godz. 8 zawieszamy protest głodowy do czasu podjęcia rozmów z panią premier" - poinformował po spotkaniu z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim i ministrem w KPRM Henrykiem Kowalczykiem wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Łukasz Jankowski. Spotkanie z premier Beatą Szydło ma się odbyć o godz. 13. w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog".

We wtorek wieczorem, podczas trwającego ok. trzy godziny spotkania z rezydentami, minister Kowalczyk przekazał protestującym list od premier. To w nim Beata Szydło zaprosiła lekarzy na rozmowy, zastrzegła jednak, że mogą się one odbyć "dopiero po zakończeniu trwającego protestu". - Mamy dobrą wolę i liczymy na to samo - napisała premier.

- Oczekiwania rezydentów są bardzo wysokie, ale wczoraj przeprowadziliśmy bardzo dobrą rozmowę. Widać olbrzymią troskę o przyszłość służby zdrowia, całego systemu. Rezydentom nie chodzi tylko o własne korzyści finansowe, ale o naprawę systemu. Tak naprawdę ich postulaty są zbieżne z tym, co planujemy zrobić w zakresie systemu opieki zdrowotnej - zwiększyć finansowanie. Potrzebne są dodatkowe, większe pieniądze w systemie - zaznaczył Karczewski. - Widzieliśmy i czuliśmy, za co jestem rezydentom bardzo wdzięczny, że oni mają również pomysły. Przyszli ze swoim ekspertem, przeprowadziliśmy bardzo ciekawą rozmowę - dodał.

Marszałek Senatu mówił o konkretnych propozycjach wymienianych podczas rozmów z rezydentami. - Rozmawialiśmy chociażby o składce OC, dokładnie o finansowaniu skutków wypadków właśnie z OC. To zostało wprowadzone, wcale nie wprowadzono składek (...) następna taka propozycja to przekazanie składki chorobowej do systemu opieki zdrowotnej, czyli zwolnienia lekarskie. Niektóre kraje to zrobiły, dramatycznie zmniejszyła się tam ilość zwolnień lekarskich - tłumaczył polityk.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Źródło: Polskie Radio