Spotkanie z przedstawicielami organizacji polskich na Ukrainie.

Przebywający z wizytą w Kijowie marszałek Senatu Stanisław Karczewski 12 października 2017 r. spotkał się z przedstawicielami organizacji polskich na Ukrainie i podziękował im za pracę i zaangażowanie na rzecz polskiej wspólnoty.

Poinformował też Polaków z Ukrainy, że w przyszłym roku pieniądze przeznaczone na opiekę nad Polonią wzrosną z dotychczasowych 75 mln zł do 100 mln, i że organizacje pozarządowe, które starają się o dofinansowanie projektów polonijnych w tym roku będą mogły korzystać z ułatwień przy składaniu wniosków o przyznanie środków na ten cel.

Marszałek przypomniał, że piecza nad Polonią i Polakami za granicą wróciła z ministerstwa spraw zagranicznych do Senatu. Powiedział, że nastąpiło to w minionym roku i w związku z tym wystąpiły pewne opóźnienia w przyznawaniu pieniędzy na realizację poszczególnych programów. Podkreślił, że na stronie internetowej Senatu znajduje się obecnie generator wniosków, który w tym roku ułatwi ich składanie i zapewni natychmiastową weryfikację, co powinno przyczynić się do usprawnienia w przyznawaniu pieniędzy. Dodał, że w pierwszym rzędzie rozpatrzone zostaną wnioski dotyczące polskich mediów poza granicami, tak, by zapewnić im ciągłość funkcjonowania.

S. Karczewski podkreślił, że w kontaktach z Polonią i Polakami na całym świecie martwi go skonfliktowanie środowisk polonijnych i małe zaangażowanie młodych osób w prace na rzecz środowisk polskich i polonijnych. Pytał Polaków z Ukrainy dlaczego tak się dzieje i jaka jest recepta na te bolączki, pytał także o problemy i sprawy, którymi żyją Polacy zamieszkali na Ukrainie.

Prezes Związku Polaków na Ukrainie Antonii Stefanowicz podkreślił, że jego związek zrzesza 110 miejscowych organizacji Polaków. Dodał, że jest to najstarsza organizacja Polaków na Ukrainie, która w przyszłym roku będzie obchodziła swoje 30-lecie. Podziękował za wsparcie Senatu, bez którego ta centrala nie mogłaby istnieć. Podkreślił, że potrzebne są pieniądze na wynajem pomieszczeń, gdzie prowadzona jest działalność i na niedzielną szkołę języka polskiego. Pytał jednocześnie marszałka o możliwości sfinansowania z pieniędzy przeznaczonych na opiekę nad Polonią wynagrodzeń dla nauczycieli pracujących w tych niedzielnych szkołach. Według A. Stefanowicza sytuacja materialna młodzieży na Ukrainie jest taka, że szukają oni dobrze płatnych zajęć i w związku z tym trudno ich pozyskać do pracy w organizacjach polonijnych.

Maria Siwko z Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie mówiła o problemach lokalowych tej centrali. Wskazywała, że trzypokojowe mieszkanie w Kijowie, gdzie Polacy mogą się spotykać, gdzie mieszczą się biura organizacji i prowadzona jest sobotnia szkoła języka polskiego - jest za małe. Podkreśliła, że to mieszkanie jest nazywane Domem Polskim, ale tak naprawdę w Kijowie potrzebny byłby Dom Polski z prawdziwego zdarzenia.

Głos zabrała także Dorota Jaworska z kwartalnika „Krynica”. Podkreśliła, ze ten periodyk będzie obchodził w przyszłym roku 25-lecie istnienia. Wyraziła zadowolenie, że pieniądze na opiekę nad Polonią wróciły do Senatu, bo jedynie Senat daje gwarancję i pewność istnienia, bo rozumie misję polskiej prasy poza granicami. Zaznaczyła, ze „Krynica” jest takim projektem, który łączy Polaków na Ukrainie, bo udostępnia swoje łamy wszystkim organizacjom na równych zasadach.

Na spotkaniu rozmawiano ponadto o Karcie Polaka, o dobrych i złych skutkach jej wprowadzenia. Mówiono też o rosnącym zainteresowaniu nauką języka polskiego i obawach związanych z ukraińską reformą edukacji.

Według szacunków, opartych na rejestrach polskich placówek i informacjach największych polskich organizacji społeczność polska na Ukrainie liczy od 500 tys. osób do ponad 1 mln. Polacy są bardzo aktywni – na Ukrainie działa ponad 400 organizacji Polaków zrzeszonych w dwóch centralach, w Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie i Związku Polaków na Ukrainie. Na Ukrainie ukazuje się kilkanaście gazet w języku polskim, stacje radiowe i portale internetowe. Na Ukrainie działa ponadto 250 oficjalnie zarejestrowanych szkół, szkół sobotnio-niedzielnych oraz punktów nauczania języka polskiego. Uczy się w nich ponad 50 tys. osób rocznie.

 

 

Źródło: Senat RP