Narodowe Święto Niepodległości.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski i senatorowie wraz z najwyższymi władzami Rzeczypospolitej Polskiej 11 listopada 2017 r. uczestniczyli w Warszawie, w centralnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości.

"Nie wolno zapomnieć, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze, że w procesie politycznym najważniejsze jest jej umacnianie" – mówił prezydent Andrzej Duda w trakcie głównych uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

"Musimy pamiętać o tym, jaka była cena niepodległości, jaka była cena wolności” – podkreślił prezydent. Dodał, że najważniejsze jest oddanie sprawie ojczyzny i narodu, a każdy spór powinien biec ku dialogowi i szukaniu porozumienia. Zaznaczył, iż w procesie codziennego życia i codziennej pracy, czy służby najważniejsza jest wiara w Rzeczpospolitą, najważniejsze jest oddanie sprawie ojczyzny, sprawie narodu, sprawie każdego naszego współobywatela.

Po uroczystej odprawie wart, wieńce na płycie Grobu złożyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych i samorządowych, reprezentanci kombatantów i korpusu dyplomatycznego. Uroczystości na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego zakończyła defilada.

Obchody narodowego święta rozpoczęła msza św. w intencji ojczyzny z udziałem najwyższych władz państwach w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

Przed mszą św. prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło oraz marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski złożyli wieńce w Panteonie Wielkich Polaków.

Mszy św. w 99. rocznicę odzyskania niepodległości przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz a homilię wygłosił biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Mszę św. koncelebrował nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

W homilii bp Guzdek przypomniał, że "budowa wspólnoty, to podstawowe zadanie na czas obecny i na przyszłość". "Trzeba konsekwentnie usuwać to, co dzieli a pomnażać to, co łączy wspólnotę. Potrzebne są solidarność, pokora, wzajemne zaufanie, odpowiedzialność za każde wypowiedziane słowo, wzajemny szacunek i służba prawdzie" – mówił biskup..

Biskup polowy przypomniał drogę narodu polskiego do odzyskania niepodległości. Przywołał słowa marszałka Józefa Piłsudskiego wypowiedziane w 1920 r., iż przekleństwem Polaków jest to "żeśmy się podzielili na kilka rodzajów Polaków, że mówimy jednym polskim językiem a inaczej nawet słowa polskie rozumiemy". Dodał, że Wspólnota to słowo klucz do zrozumienia fenomenu odrodzenia niepodległej Polski. "Wspólnota to jedno słowo najpełniej wyraża nasz narodowy program przygotowań na uroczyste obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Podejmijmy go z nadzieją i pełnym zaangażowaniem” – powiedział hierarcha.

Po mszy św. premier Beata Szydło, marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz marszałek Senatu Stanisław Karczewski złożyli kwiaty przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Następnie w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość nadania odznaczeń z okazji Święta Niepodległości. Orderem Orła Białego prezydent udekorował trzy wybitne postaci: ks. Bernarda Czerneckiego( opiekuna i obrońcę represjonowanych górników), Franciszka Pieczkę (aktora) i Andrzeja Pityńskiego (rzeźbiarza). Prezydent Andrzej Duda dziękował odznaczonym "za wierną, ponadprzeciętną służbę, wielkie ponadprzeciętne dla Rzeczpospolitej zasługi, za wielką, ponadprzeciętną pracę życia", oddaną Rzeczpospolitej. "By była wolna, niepodległa, suwerenna, by była. Przede wszystkim by była" – powiedział. W uroczystości udział wzięli m.in.: premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz szef MON Antoni Macierewicz.

Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej, nadawane za duże zasługi cywilne i wojskowe dla kraju.

Późnym popołudniem marszałek Senatu uczestniczył w obchodach Święta Niepodległości zorganizowanych przez Prawo i Sprawiedliwość w Krakowie. W katedrze na Wawelu odbyła się msza święta. Po mszy politycy PiS oddali hołd marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu oraz Lechowi i Marii Kaczyńskim, spoczywającym w kryptach Katedry Wawelskiej. Następnie odbył się koncert i spotkanie z okazji tego święta.

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest co roku 11 listopada. Upamiętnia ono odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r., po 123 latach zaborów. Święto to zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937 r. Następnie w czasach PRL zostało zniesione i powróciło w 1989 r. po ponownym odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

 

 

Źródło: Senat RP