Wręczenie nagród "Świadek historii".

„Doceniamy państwa pracę, która powinna zaszczepić w młodszym pokoleniu emigracji troskę o nasze dziedzictwo narodowe” – tymi słowami zwrócił się marszałek Senatu Stanisław Karczewski do uhonorowanych tytułem „Świadek Historii”.

Nagrody, już po raz trzeci, zostały wręczone osobom i organizacjom spoza Polski. Otrzymało je sześcioro laureatów, w tym jedna instytucja.

Gala konkursu odbyła się w Pałacu na Wodzie w warszawskich Łazienkach. „Pałac na Wodzie to serce Polski. Tu czujemy polskość i dumę. Czujemy się wspólnotą. Czujemy żywy kontakt z naszą historią i piszemy jej nowe rozdziały. Historii, która jest wszędzie tam, gdzie mieszka 20 milionów Polaków rozsianych po świecie. Naszych rodaków, którzy w różnych okresach udali się na emigrację. Senat stara się przejąć pieczę nad współpracą państwa z polską emigracją, choć nie ma na nią monopolu. Wspólnie z rządem oraz panem prezydentem chcemy tworzyć z środowiskami polonijnymi wspólnotę" - powiedział marszałek.

Jak zauważył Polonia się zmienia, „jak nasze życie i otaczający nas świat”. „Wśród młodszej Polonii zainteresowanie naszą historią jest coraz mniejsze. Tym bardziej doceniamy państwa pracę, która powinna zaszczepić w młodszym pokoleniu emigracji troskę o nasze dziedzictwo narodowe. Nasze dziedzictwo, które jest historycznie zogniskowane wokół Kościoła. Polacy za granicą, zachowując wiarę, zachowywali kontakt z językiem dzięki Kościołowi. Naszym wielkim wyrzutem sumienia jest to, że nie pomogliśmy wrócić naszym rodakom, zesłanym m.in do Kazachstanu. Chcemy to naprawić poprzez nową ustawę o repatriacji. Kwota, którą corocznie przeznaczamy na Polonię to 75 milionów złotych. Teraz, w nowym budżecie chcemy przeznaczyć 100 milionów” - dodał.

Nagroda Świadek historii 1Tegorocznymi laureatami zostali:

- Andrzej Grodzki zaangażowany w promowanie historii i kultury Polski na terenie Niemiec;

- Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce (Józef Piłsudski Institute of America) gromadzący dokumenty i inne materiały historyczne dotyczące Polski i Polonii w Stanach Zjednoczonych Ameryki;

- ks. Zdzisław Malczewski – aktywny działacz wśród Polonii brazylijskiej, twórca Braspolu – największej organizacji polonijnej w Brazylii; ks. Krzysztof Pożarski- upamiętniający miejsca związane z historią Kościoła katolickiego i martyrologią narodu polskiego na terenie Rosji;

- Wanda Seliwanowska, która efektywnie działa na rzecz pielęgnowania i upamiętniania miejsc polskiej pamięci narodowej w obwodzie orenburskim związanych z pobytem w nich ludności polskiej organizowanej w Armię Andersa

- Hanna Zbirohowska-Kościa – łączniczka i sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim, która przez całe emigracyjne życie aktywnie działa w środowisku Polonii angielskiej.

Wyróżnienie „Świadek Historii” jest poznawane od 2009 r. przez Instytut Pamięci Narodowej. Otrzymują je osoby i instytucje szczególnie zasłużone dla upamiętniania historii narodu polskiego oraz wspierające IPN w realizacji ustawowej działalności w sferze edukacyjnej i naukowej. Wśród dotychczasowych laureatów znalazło się liczne grono kombatantów, nauczycieli, działaczy społecznych i samorządowców. Od 2014 r. nagrodę mogą otrzymać także osoby działające poza granicami kraju.

Źródło: Senat RP