Konferencja „Po pierwsze zdrowie – badania przesiewowe podstawą polityki zdrowotnej”.

21 listopada 2017 r. w Senacie odbyła się konferencja „Po pierwsze zdrowie – badania przesiewowe podstawą polityki zdrowotnej”, zorganizowana przez marszałka Stanisława Karczewskiego.

Współorganizatorami debaty byli: Komitet Nauk Klinicznych PAN, Światowe Centrum Słuchu, Rada Główna Instytutów Badawczych przy wsparciu Naczelnej Izby Lekarskiej oraz towarzystw naukowych: Towarzystwa Otolaryngologów, Foniatrów i Audiologów Polskich, Sekcji Prewencji i Epidemiologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego.

Jak podkreślił przewodniczący Komisji Zdrowia senator Waldemar Kraska, w Senacie odbywa się wiele konferencji poświęconych polskiej ochronie zdrowia i zdrowiu naszych rodaków.

Zdaniem marszałka Stanisława Karczewskiego trzeba zachęcać Polaków do badania się, ale należy także zachęcać lekarzy, samorządowców czy media do aktywnego udziału w akcjach takich jak opracowany przez prof. Henryka Skarżyńskiego program „Po pierwsze zdrowie”. Dlatego, mając głębokie przekonanie co do konieczności i zdrowotnego znaczenia szczepień, on sam wspólnie z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem zaszczepili się przed telewizyjnymi kamerami przeciwko grypie. Niestety, w mediach społecznościowych spotkała go z tego powodu ogromna fala hejtu. Uświadamia to, jak wiele jest jeszcze do zrobienia w sferze propagowania profilaktyki zdrowotnej. W opinii marszałka Senatu prowadzenie badań przesiewowych jest niezmiernie ważne, ale niezwykle istotne jest, by tego typu akcje przekształcać w rutynowe działanie. Dzięki temu wzrośnie świadomość społeczna potrzeby systematycznego badania się, rzucenia palenia, zdecydowanego ograniczenia spożycia alkoholu, właściwego odżywiania czy prowadzenia aktywnego trybu życia. Jak podkreślił marszałek Stanisław Karczewski, prof. Henryk Skarżyński swoimi działaniami robi dobrą robotę na rzecz zdrowia polskiego społeczeństwa.

Prof. Henryk Skarżyński zaznaczył natomiast, że tegoroczna akcja nie byłaby możliwa na tak szeroką skalę bez aktywnego zaangażowania wielu środowisk medycznych, mediów i studentów medycyny. Przypomniał, że była ona jednak swojego rodzaju pilotażem badań przesiewowych, ich promocją. Według niego środowisko medyczne jest w stanie organizować tego typu przedsięwzięcia na znacznie większą skalę, pozbawiając je charakteru akcyjności, a czyniąc wielospecjalistycznym wsparciem zdrowia Polaków. Wobec rosnącego zagrożenia chorobami cywilizacyjnymi takimi jak otyłość, nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca całe grupy społeczne powinny zostać objęte badaniami przesiewowymi.

Jednym z celów konferencji było podsumowanie akcji „Po pierwsze zdrowie” przeprowadzonej z inicjatywy prof. Henryka Skarżyńskiego i Światowego Centrum Słuchu w 2017 r. podczas trasy Programu Pierwszego Polskiego Radia SA „Lato z Radiem” we współpracy z TVP SA, do udziału w której zaproszono wybitnych specjalistów z wielu dziedzin medycyny. Działania koncentrowały się na przeprowadzeniu populacyjnych, wielospecjalistycznych badań przesiewowych i diagnostycznych. Realizacja założeń programu to nie tylko profilaktyka, ale także możliwość wczesnego wykrywania chorób, które mogą być na tym etapie kontrolowane lub skutecznie leczone, co jest zdecydowanie bardziej opłacalne z punktu widzenia farmakoekonomiki i może w pełni zrekompensować nakłady poniesione na badania profilaktyczne, w tym powszechny skreening. Program „Po pierwsze zdrowie” ma na celu wielospecjalistyczne, całoroczne wsparcie zdrowia Polaków, a jego główne założenie to przeciwdziałanie chorobom cywilizacyjnym.

Podczas konferencji zaprezentowano wyniki przeprowadzonych podczas akcji badań przesiewowych. Przedstawiciele różnych dziedzin medycyny mówili na temat stanu zdrowia Polaków w dziedzinie periodontologii, otolaryngologii, audiologii, foniatrii, kardiologii okulistyki, urologii, dermatologii i chirurgii naczyniowej. Ze wszystkich tych wystąpień wynika, że stan zdrowia Polaków jest zły. Pod wieloma względami Polska znajduje się na końcu europejskich statystyk, a starzejące się społeczeństwo zagrożone jest wieloma chorobami cywilizacyjnymi. Niewielu Polaków wie, co robić, by dobrze dbać o swoje zdrowie. A nawet, jeśli wie, nie stosuje się do tych zaleceń. Specjaliści wskazywali, że badania przesiewowe prowadzone przy szerokiej obsłudze medialnej służą edukacji społeczeństwa, wspomagają kreowanie zachowań prozdrowotnych. Jest to ważne dla profilaktyki zdrowotnej, pozwala na szybsze wykrywanie chorób.

Jak podkreślano, konieczne jest wsparcie środowisk eksperckich, medycznych konsultantów krajowych, poszerzanie badań o kolejne dziedziny medycyny i współdziałanie Ministerstwa Zdrowia. W konferencji wzięli także udział dziennikarze, którzy od lat zajmują się tematyką medyczną, nauką i ochroną zdrowia. Ich wypowiedzi stanowiły komentarz do prezentacji lekarzy specjalistów.

Zapraszamy do obejrzenia wystąpienia Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego.

 

 

Źródło: Senat RP