Marszałek Senatu spotkał się z ambasadorem Afganistanu.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski przyjął 28 listopada 2017 roku ambasadora Islamskiej Republiki Afganistanu w Polsce Gula Hussaina Ahmadima, który rozpoczyna misję dyplomatyczną w naszym kraju.

Marszałek zadeklarował niezmienną wolę niesienia pomocy przez Polskę Afganistanowi w dążeniu do bezpieczeństwa i w pokojowym rozwiązywaniu problemów.

Ambasador Ahmadi powiedział, że władze Afganistanu podchodzą życzliwie do najnowszych propozycji prezydenta Trumpa. A Polskę postrzegają jako ważnego członka koalicji. Ambasador podkreślił, że Polska ma w Afganistanie silną pozycję.

Ambasador przekazał też podziękowania od rządu, władz i narodu Afganistanu dla Polski i Polaków za wkład w budowanie bezpieczeństwa na świecie i w Afganistanie. „Polska to silny sojusznik. Nasze stosunki mają długą historię. W tym roku mija już 90. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych. Obecność polskich oddziałów w Afganistanie była bardzo potrzebna i bardzo owocna. Mieszkańcy prowincji Ghazni bardzo dobrze wspominają polskich żołnierzy. Władze Afganistanu są Polsce bardzo wdzięczne za obecność w koalicji NATO” – powiedział ambasador. Dodał, ze obecnie Afganistan chce kontynuować i rozszerzyć współpracę. Oprócz polityki i bezpieczeństwa - przede wszystkim w sferze gospodarki, handlu i inwestycji, ale również kultury i nauki.

Ambasador poinformował marszałka o osiągnięciach ostatnich lat w Afganistanie; napisano i uchwalono nową konstytucję, 3-krotnie odbyły się wybory na prezydenta, 2-krotnie parlamentarne, samorządowe. W przyszłym roku znów odbędą się wybory parlamentarne. Od 2002 roku liczba studentów wzrosła z 1 mln do 9 mln. Przybyło uniwersytetów: z 19 państwowych do ponad 30 państwowych i ponad 100 prywatnych. Obecnie Afganistan ma ok. 70 kanałów TV i ponad 150 radiowych. Pojawiło się wiele inwestycji zagranicznych. Afganistan ma bogate złoża bogactw naturalnych w tym ropę gaz oraz - tak obecnie potrzebny - lit. Pojawiają się też wielkie projekty infrastrukturalne.

Ambasador Ahmadi powiedział, że bardzo potrzebne byłoby np. znalezienie w Polsce instruktorów, nauczycieli, którzy chcieliby uczyć w Afganistanie zawodów technicznych na niższych poziomach. Brakuje bowiem wykształconych techników w wielu dziedzinach. Podkreślił, że mogła by to być współpraca na zasadzie umów bilateralnych lub wielostronnych, np. w oparciu o programy UE.

W trakcie spotkania poruszono też kwestię przywrócenia polskiej ambasady w Afganistanie.

Marszałek wyraził nadzieję, że starania ambasadora powiodą się i uda się rozwinąć współpracę gospodarczą i kulturalną polsko-pakistańską.

Źródło: Senat RP