Stanisław Karczewski w radiu RMF FM.

Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski był gościem porannej rozmowy w RMF FM 29 listopada 2017 roku.

Rozmowa rozpoczęła się od tematu aktywności fizycznej. Marszałek Senatu powiedział, że regularnie biega i zachęca wszystkich do aktywności fizycznej, która ma przełożenie na zdrowie zarówno psychiczne jak i fizyczne. Marszałek zauważył, że bieganie staje się coraz bardziej popularne.

Marszałek został zapytany czy będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na urząd prezydenta Warszawy. Odpowiedział, że decyzje o tym, kto będzie kandydatem zostaną podjęte najprawdopodobniej na początku przyszłego roku. Poinformował również, że nie jest prowadzona żadna kampania wyborcza. Politycy PiS zajmują się swoimi obowiązkami. Zapytany czy kandydatem może też zostać Jacek Saryusz – Wolski lub pani premier Beata Szydło powiedział, że nie wyobraża sobie by pani premier miała zostać kandydatem.

W części internetowej został podjęty temat sytuacji partii Nowoczesna na scenie politycznej. W ocenie Marszałka zbliżenie Nowoczesnej do Platformy Obywatelskiej spowodowało znaczne spadki w sondażach tego ugrupowania.

W odniesieniu do pytania o reformę systemu sądownictwa i ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym Marszałek powiedział, że to Trybunał Konstytucyjny jest od oceny czy zapisy tych ustaw są zgodne z konstytucją czy nie.

Stanisław Karczewski wspomniał o konferencji „Pamięć i nadzieja” zorganizowanej w Toruniu przez o. Tadeusza Rydzyka. W ocenie Marszałka konferencja ta była niezwykle ważna, padło tam wiele ważnych słów. Stanisław Karczewski wyraził nadzieję, że w 2018 roku w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 70 rocznicę proklamowania państwa Izrael kraje te zacieśnią współpracę. Marszałek poinformował, że Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie odcina się od wszelkich wypowiedzi antysemickich, skrytykował również skandaliczną wypowiedź rzecznika Młodzieży Wszechpolskiej na temat segregacji rasowej.

Zapraszamy do obejrzenia całego wywiadu z Marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.

Źródło: RMF24