Stanisław Karczewski w programie "Gość Wiadomości".

Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski udzielił wywiadu w programie „Gość Wiadomości” w TVP1 29 listopada 2017 roku.

Marszałek odniósł do twierdzenia pani prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf, która powiedziała, że nie uczestniczyła w protestach. Powiedział, że takie zaprzeczenie świadczy również o rzetelności tych osób, które kształtują w Polsce wymiar sprawiedliwości. Obowiązkiem Prawa i Sprawiedliwości jest wprowadzenie zmian w systemie, dzięki którym będzie bardziej sprawiedliwy. Wyraził jednocześnie nadzieję, że projekty reformujące sądownictwo niebawem zostaną uchwalone, podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę i "będą już obowiązywały".

Odnosząc się do słów lidera PO Grzegorza Schetyny, który wyraził nadzieję, że prezydent zawetuje ustawy o KRS i SN, Karczewski dodał, że jest przekonany, że reforma sądownictwa zostanie dokończona, ponieważ "wszyscy wiemy o tym, że społeczeństwo naprawdę jej oczekuje". Dodał, że - też mamy przed sobą jeszcze proces legislacyjny. To jest dopiero drugie czytanie, więc spokojnie tu jeszcze można wprowadzić poprawki, zmiany, korekty, więc możemy rozmawiać i będziemy rozmawiać. Również (...) te projekty, już uchwalone, trafią do Senatu, gdzie też jest miejsce na zadumę, refleksję i możliwe zmiany.

- 80 proc. społeczeństwa jest za tym, żeby wprowadzić zmiany, źle ocenia wymiar sprawiedliwości i chce tych zmian, także naszym obowiązkiem (...) jest to, żeby to zrobić" – przekonywał. - Te ustawy są dla Polaków, dla społeczeństwa. To obywatel musi mieć pewność, że ma prawo do bezstronnego i szybkiego postępowania. (...) Różne środowiska miały wystarczająco wiele czasu, bo prezydent je (projekty ustaw - red.) zgłosił wiele miesięcy temu, ale zawsze jest możliwość wnoszenia poprawek – mówił marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Podkreślił, że sędziowie wybrani przez parlament nadal pozostają niezależni. Warto zwrócić uwagę jak wybierani są sędziowie w innych krajach, np.: przez ministrów czy przez ustawodawcę. Marszałek przypomniał, że w poprzedniej kadencji Platforma Obywatelska złożyła podobny projekt ustawy o KRS, gdzie był zapis, że sędziowie są wybierani przez parlament.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski podkreślił w „Gościu Wiadomości”, że przesłuchania przed komisją weryfikacyjną obnażają to, co działo się do tej pory w Warszawie. Jego zdaniem tę sytuację trzeba koniecznie zmienić. Marszałek zapewnił, że Prawo i Sprawiedliwość wystawi kandydata z programem, który przede wszystkim będzie zapobiegał tego typu działaniom. – To trzeba przeciąć. Musimy odspawać Platformę Obywatelską od Warszawy. Warszawiacy potrzebują zmiany, nowego spojrzenia. (...) Ratusz wymaga przewietrzenia i to bardzo gruntownego. Potrzebny jest audyt oraz dokładne rozliczenie tych lat, w których rządziła prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz i PO – stwierdził. Karczewski podkreślił, że komisja weryfikacyjna „w sposób oczywisty pokazuje, jak wiele patologii miało miejsce w stolicy”. Pani prezydent powinna reagować na sygnały docierające do niej o nieprawidłowościach przy reprywatyzacji.

– Ponieważ poszukujemy miejsca na budowę Senatu wystosowałem pismo do prezydent Gronkiewicz-Waltz. Odpisał zastępca dyrektora jednego z departamentów, że nie ma takiego miejsca – powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski w „Gościu Wiadomości”.

Na zakończenie został podjęty temat rekonstrukcji rządu. Marszałek powiedział, że jak zapadną decyzje Polacy zostaną poinformowani.

Zapraszamy do obejrzenia całego programu z udziałem Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego.

Źródło: TVP Info