Wizyta przewodniczącego parlamentu Gruzji w Polsce.

Na zaproszenie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego 17 grudnia 2017 r. trzydniową wizytę w Polsce rozpoczął przewodniczący parlamentu Gruzji Irakli Kobakhidze wraz z delegacją.

Przewodniczący parlamentu Gruzji wraz z marszałkiem Senatu odwiedzili w niedzielę Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie złożyli m.in. wieńce przed pomnikiem ku czci gruzińskich oficerów kontraktowych służących w Wojsku Polskim w czasie II Wojny Światowej.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski 18 grudnia 2017 r. spotkał się z przewodniczącym parlamentu Gruzji Irakli Kobachidze. Marszałek zapewnił gościa, że Polska wspiera unijne i euroatlantyckie aspiracje Gruzji. Wyraził przekonanie, że Porozumienie o Partnerstwie Strategicznym, które zostanie dziś zawarte w Sejmie między marszałkami Sejmu i Senatu a przewodniczącym parlamentu Gruzji przyczyni się do wzmocnienia relacji między obu państwami.
Szef gruzińskiego parlamentu przebywa w Polsce wraz z delegacją na zaproszenie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego.

Przewodniczący Irakli Kobachidze wyraził przekonanie, że zacieśnienie współpracy międzyparlamentarnej wpłynie na zacieśnienie więzi między obu państwami. Podkreślił, że oba państwa łączy wspólna historia i wartości, na których są zbudowane. Według przewodniczącego parlamentu Gruzji dyplomacja parlamentarna odgrywa dużą rolę w stosunkach bilateralnych. Zaznaczył, że Gruzja jest bardzo zmotywowana, żeby pogłębić relacje z Polską.

Według marszałka Karczewskiego także po stronie polskiej jest determinacja do wzmocnienia dwustronnych relacji. Dodał, że w stosunkach między obu państwami ważną rolę odgrywają osobiste kontakty i te kontakty między parlamentarnymi grupami przyjaźni polsko-gruzińskiej i gruzińsko-polskiej są bardzo dobre. Marszałek przyznał, że oba kraje łączy umiłowanie wolności i suwerenności. Podziękował szefowi gruzińskiego parlamentu za uczestnictwo w Szczycie Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej, który odbył się wiosną tego roku w polskim parlamencie i zaprosił na kolejny – przyszłoroczny.

Politycy rozmawiali także o współpracy gospodarczej, kulturalnej, naukowej. Zgodzili się, że istnieje ogromny potencjał do rozwoju współpracy we wszystkich tych dziedzinach. Wyrazili też nadzieję, że otwierane nowe połączenia lotnicze między Gruzją a Polską dadzą impuls do rozwoju relacji między obu państwami. Mówili, że ruch turystyczny z Polski do Gruzji w ostatnim czasie wzrósł czterokrotnie.

Przewodniczący parlamentu Gruzji podkreślił, że jego kraj zainteresowany jest doświadczeniami Polski w zakresie decentralizacji państwa. „Polska ma doświadczenie w przeprowadzaniu reformy samorządowej i Gruzini chcieliby skorzystać z tego doświadczenia” – mówił I. Kobachidze. Dodał, że widzi w tej materii pole do współpracy z polskim parlamentem. Zaproponował ponadto współpracę między urzędnikami z kancelarii parlamentów obu państw.
Marszałek powiedział, że Polska chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami w zakresie swoich starań o członkostwo w UE i NATO, a także w zakresie reformy samorządowej. Zaznaczył, że to właśnie Senat był inicjatorem ustaw samorządowych. S. Karczewski zachęcał też, by młodzi ludzie z Gruzji podejmowali studia w polskich wyższych szkołach, które oferują kursy w języku angielskim.
Politycy rozmawiali ponadto o reformach w służbie zdrowia, w obu państwach.

W polskim parlamencie 18 grudnia 2017 r. marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski z przewodniczącym parlamentu Gruzji Irakli Kobachidze zawarli Porozumienie o Partnerstwie Strategicznym. Politycy oświadczyli, że to porozumienie wpłynie na pogłębienie współpracy między obu państwami.

"Podpisane porozumienie nie tylko będzie służyło pogłębieniu współpracy między Polską a Gruzją, ale także stanowi zapowiedź utworzenia zgromadzenia parlamentów Polski i Gruzji" – powiedział marszałek M. Kuchciński po podpisaniu porozumienia.

Marszałek podkreślił, że "kierujemy się zasadą: równi z równymi, wolni z wolnymi". Według marszałka Sejmu, współpraca gospodarcza, społeczna, polityczna, współpraca w każdym obszarze naszej aktywności, powinna charakteryzować się i obejmować wszystkie państwa kontynentu europejskiego bez względu na ich wielkość.
Również marszałek Senatu ocenił, że podpisane porozumienie, będzie "kolejnym krokiem, kolejnym impulsem dla wzmocnienia naszych relacji". Przypomniał, że Gruzja jest dla Polski partnerem strategicznym. „To strategiczne partnerstwo przypieczętowaliśmy dzisiaj naszym porozumieniem” – dodał S. Karczewski. Jego zdaniem, porozumienie zaowocuje jeszcze większą liczbą spotkań nie tylko w ramach bardzo dobrze działających grup parlamentarnych, ale także prezydiów i komisji obu parlamentów. Wyraził przekonanie, że będzie to kolejny krok na drodze utworzenia Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Gruzji.

Przewodniczący parlamentu Gruzji podkreślił, że między Polską a Gruzją są wzorowe relacje polityczne, oparte na solidnych podstawach historycznych. Cieszymy się z podpisania porozumienia, które pomoże jeszcze zacieśnić nasze stosunki parlamentarne. „Jesteśmy ponadto bardzo zainteresowani tym, aby powstało Polsko-Gruzińskie Zgromadzenie Parlamentarne. Dla nas relacje z Polską są niezwykle ważne” - powiedział Irakli Kobachidze.

Porozumienie przewiduje m.in., że strony będą prowadziły dialog w sprawie zagadnień stanowiących przedmiot wspólnego zainteresowania, będą wzajemnie wspierały swoją suwerenność i integralność terytorialną. Strony zobowiązują się do: promowania idei porozumienia wśród organów izb w sprawie regularnych spotkań dwustronnych, wspólnych działań w międzynarodowych organizacjach parlamentarnych, regularnych spotkań między grupami parlamentarnymi, komisjami parlamentarnymi, do rozwijania wymiany kulturalnej, edukacyjnej i zawodowej dla pracowników parlamentów. Strony będą się wzajemnie informować o przyjętych ustawach dotyczących spraw zagranicznych. Porozumienie zostało zawarte bezterminowo.
Po podpisaniu porozumienia marszałkowie Kuchciński i Karczewski oraz przewodniczący Kobachidze obejrzeli wystawę fotogramów związanych z 25. rocznicą wznowienia polsko-gruzińskich stosunków dyplomatycznych.

Zapraszamy do obejrzenia video z podpisania Porozumienia o Partnerstwie Strategicznym pomiędzy parlamentami Polski i Gruzji.

 

 

Źródło: Senat RP