Stanisław Karczewski w "Salonie politycznym Trójki".

– Ustawa zawiera wiele korzystnych rozwiązań, dotyczy także samorządów – mówił marszałek Senatu Stanisław Karczewski, który był gościem "Salonu politycznego Trójki" 22 grudnia 2017 roku.

Wczoraj Senat przyjął ustawę zmieniającą kodeks wyborczy wraz z poprawkami. Nowelizacja trafi ponownie do Sejmu, który zajmie się nią prawdopodobnie po Nowym Roku.

Gość radiowej Trójki podkreślił, że według niego ustawa zawiera wiele korzystnych rozwiązań. – Ta ustawa dotyczy nie tylko prawa wyborczego, ale również kształtuje prawo funkcjonowania samorządów. Warto powiedzieć, że przedłużamy kadencję samorządów do pięciu lat – podkreślił Stanisław Karczewski. Jak ocenił marszałek, ludzie wiedzący jak funkcjonują samorządy, są za tą zmianę bardzo wdzięczni.

– Korzystne jest to, że można zgłaszać inicjatywę obywatelską, komisje rewizyjne mają prowadzić przedstawiciele opozycji, wiele jest rozwiązań, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom obywatelskim – mówił w Trójce Stanisław Karczewski.

Gość Beaty Michniewicz zapowiedział także, że w styczniu Senat będzie zajmował się sprawą podejrzanego o korupcję senatora Koguta, ponieważ "technicznie niemożliwe jest wcześniejsze rozpatrzenie sprawy". – Musimy to zrobić w obrębie komisji, która musi być tajna, a przygotowania do tajnej komisji są bardzo długie. To musi również odbyć się na posiedzeniu, które będzie tajne, a przygotowania do tego, by sala spełniała wszelkie warunki posiedzenia tajnego, również są długie. Sprawę utajniła prokuratura – wyjaśniał Stanisław Karczewski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji z udziałem Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego.

Źródło: Polskie Radio