Wizyta przewodniczącego Senatu Hiszpanii.

O rozszerzeniu współpracy parlamentarnej rozmawiał 8 lutego 2018 r. marszałek Senatu Stanisław Karczewski z przewodniczącym Senatu Pío García-Escudero Márquezem.

Politycy uzgodnili, że jeszcze w trakcie tej wizyty podpiszą list intencyjny o przystąpieniu polskiego i hiszpańskiego Senatu do Polsko-Hiszpańskiego Forum Parlamentarnego. Do tej pory w pracach tego Forum senatorowie nie brali udziału.

Przewodniczący hiszpańskiego Senatu wraz z delegacją przebywa w Polsce na zaproszenie marszałka Senatu.

Przewodniczący García-Escudero zaproponował, by istniejące Forum Parlamentarne rozszerzyć o Senaty obu państw, gdyż jest to ważne miejsce współpracy parlamentarnej. W ocenie przewodniczącego takie fora są bardzo użyteczne, bo rozmawia się na nich o istotnych sprawach dla obu państw i następnie te kwestie są prezentowane rządom.

Marszałek z zadowoleniem odniósł się do propozycji i zaproponował podpisanie listu intencyjnego, umowy o współpracy w tej sprawie i skierowanie go do przewodniczących Sejmu i Kongresu Deputowanych (izba niższa hiszpańskiego parlamentu). Przewodniczący obu Senatów uzgodnili, że jeszcze w trakcie tej wizyty podpiszą taki list.

Marszałek wyraził zadowolenie, że relacje polsko-hiszpańskie układają się bardzo dobrze.„Hiszpania jest ważnym partnerem handlowym i inwestycyjnym Polski. Zachęcamy hiszpańskich przedsiębiorców do inwestowania w naszym kraju” – mówił S. Karczewski. Zdaniem marszałka istnieje jeszcze duży potencjał rozwoju współpracy handlowej i inwestycyjnej także w zakresie innowacyjności. Podkreślił, że Polska jest dumna z tego, że należy do Unii Europejskiej. Zaznaczył, że polskie społeczeństwo jest nastawione przychylnie do UE. Dodał, że Polsce zależy na jedności i rozszerzaniu Unii. Jak powiedział, Polska sceptycznie odnosi się do Unii dwóch prędkości; chce by Unię tworzyły wolne, równe i solidarne narody. Wyraził przekonanie, że UE pokona obecny kryzys, który nastąpił po Brexicie. Dodał, że Polska chce uczestniczyć w debacie o przyszłości UE. Zaznaczył, że rozwój Polski jest sukcesem Unii.

Przewodniczący Senatu Hiszpanii przypomniał, że Unia narodziła się po to, by nie było w niej więcej niszczących wojen. Jej celem jest obrona i przechowanie wartości, na których została zbudowana - zachowanie państwa prawa, dobrobytu i praw człowieka - mówił. Zaznaczył, że nie tylko do obrony tych wartości została powołana, ale także do ich eksportowania w świat. Podkreślił, że Polska i Hiszpania bronią tych wartości, są dużymi państwami w UE i razem z większością krajów UE podzielają te wartości. Dodał, że zdarzają się nieporozumienia, różnice w poglądach, ale jego zdaniem to są drugorzędne kwestie. „Na szczęście w UE jest wiele płaszczyzn, forów, gdzie można rozmawiać i koordynować poglądy, tak, by rozwijać UE” – powiedział. Zaznaczył, że w Unii rozwijają się ruchy populistyczne i antyeuropejskie i powinni się im przeciwstawić ci, którzy wierzą w rozwój Unii. Podkreślił, że jest optymistą w kwestii przyszłości UE, a Polska i Hiszpania państwa podobne do siebie z uwagi na potencjał, liczbę ludności powinny stworzyć dobry tandem współpracy w ramach UE.

Marszałek zgodził się, że nie można odchodzić od wartości, na których zbudowana została Unia Europejska. Zaprzeczył pojawiającym się głosom, jakoby Polska odchodziła od Unii. Powiedział, że czasami brakuje dobrej komunikacji, dialogu i zrozumienia. Dodał, że Polska obecnie przeżywa okres dużych zmian wewnętrznych nastawionych m.in. na wzmocnienie rodziny, bo, jak powiedział: „silna rodzina oznacza silną Polskę, a silna Polska oznacza silną Europę”.

Podczas wizyty w Polsce przewodniczący hiszpańskiego Senatu spotka się z przedstawicielami klubów parlamentarnych, marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim, premierem Mateuszem Morawieckim, ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem. Delegacja uda się ponadto do Krakowa, gdzie zaplanowano wizytę w Instytucie Cervantesa, spotkanie z prezydentem Krakowa oraz wizytę w b. niemieckim, nazistowskim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau.

 

 

Źródło: Senat RP