Wywiad w telewizji wpolsce.pl

Marszałek Karczewski dla telewizji internetowej wPolsce.pl 8 lutego 2018 roku: "Dobrze, że już nie będzie sporu. Rezydenci zajmą się tym, czym powinni się zajmować".

Marszałek Senatu komentował podpisanie porozumienia między ministrem zdrowia i lekarzami rezydentami. - Bardzo się cieszę. (...) Bardzo mi się podoba ta ustawa, którą przyjęliśmy. To sukces tych, którzy to obliczali, odpowiadają za budżet. Ten czas do 2025 roku jest dosyć długi. Stopniowe zwiększanie nakładów na służbę zdrowia jest naszym wielkim osiągnięciem – powiedział Karczewski.

- Dobrze, że już nie będzie sporu. Rezydenci zajmą się tym, czym powinni się zajmować. (...) Cieszę się, że młodzi lekarze będą mogli zając się praktyczną nauką swojego zawodu, tą wielką pasją – dodał.

Drugim tematem, który komentował marszałek Senatu była kwestia relacji polsko-izraelskich. - To porozumienie jest możliwe. Jest konieczne dla Polaków i dla Żydów. Spotkałem się z panią ambasador w okresie, gdy mieliśmy ostry spór – stwierdził.

- Mamy dużo do zrobienia, duża praca przed nami. Pokazałem tym gestem spotkania, że w każdym momencie jesteśmy gotowi do rozmów, że jesteśmy otwarci na dialog, na szczerą rozmowę – dodał.

Zwrócił uwagę na fakt, że emocje na linii Polska-Izrael zostały wyciszone. - Jest lepsza atmosfera do tej rozmowy. Pani ambasador w jednym z programów powiedziała, że widzi drzwi, za którymi jest szansa na rozmowę. Te drzwi zawsze były otwarte. Nie możemy sobie stawiać na początku żadnych warunków. Po prostu powinniśmy usiąść i rozmawiać – przekonywał.

Premier Polski powołał specjalny zespół ds. rozmów z Izraelem. Czekamy na powołanie takiego zespołu przez stronę żydowską.

Jest potrzeba wyciszenia i szczerych rozmów. (...) Musimy stanowczo dbać o naszą godność. Nie możemy dopuścić, by kolejne pokolenie miało nieprawdziwy obraz historii. Nie jest to ustawa o Holocauście. To ustawa o naszej godności – powiedział marszałek Karczewski.

Zapraszamy do obejrzenia całego programu z udziałem Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego.

Źródło: wpolsce.pl