Marszałek Senatu z wizytą w Wilnie.

Od spotkania z przewodniczącym Sejmu Republiki Litewskiej Viktorasem Pranckietisem rozpoczęła się 16 marca 2018 r. dwudniowa wizyta marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego w Wilnie.

„W ciągu ostatniego miesiąca to już czwarta wizyta na Litwie przedstawiciela władz Polski. To znaczy, że z najbliższym sąsiadem rozwijamy ciepłe relacje, a biorąc pod uwagę informacyjną i cybernetyczną agresję Rosji oraz wojenną agresję na Ukrainie, to szczególnie ważne i korzystne dla Litwy“ – zapewniał przewodniczący. Marszałek poruszył sprawy Polaków mieszkających na Litwie, a szczególnie kwestie szkolnictwa polskiego. Dodał, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekaże blisko 19 mln złotych na rozbudowę i modernizację Wileńskiej fili białostockiego uniwersytetu. Omówiono kwestie bezpieczeństwa w regionie i projekty infrastrukturalne. „Wiem, że dzięki temu, iż ocieplają się nasze stosunki, to również będą rozwiązywane sprawy Polaków na Litwie. To między innymi sprawa z nauczaniem języka polskiego, sprawa zdawania matury - powiedział po spotkaniu marszałek.

Marszałek spotkał się również z premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem. Premier także podkreślał, że tak ścisłej bilateralnej współpracy między Polską a Litwą od dawna nie było. Politycy zgodzili się, że Polskę i Litwę łączy podobne zdanie w kwestii gospodarki, przyszłości Unii Europejskiej i energetyki. Zadeklarowano wznowienie prac polsko-litewskiej komisji ds. edukacji. „Polska jest jednym z najważniejszych partnerów. Poświęcamy wiele uwagi stosunkom z sąsiadami i cieszymy się z intensywnych kontaktów na najwyższym szczeblu politycznym” – mówił premier. Mówiąc o mniejszościach narodowych premier i marszałek Senatu zgodzili się, że należy prowadzić stały otwarty dialog we wszystkich kwestiach. Marszałek Karczewski wyraził gotowość do rozmów z litewskimi politykami na temat rozwiązań dotyczących pisowni polskich nazwisk. Intensyfikacja kontaktów na najwyższych szczeblach, związana jest także z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i Litwę.

Wieczorem marszałek uczestniczył w premierze spektaklu pt. „Marszałek: żołnierz z ducha” poświęconego Józefowi Piłsudskiemu. „Przyjechałem na Litwę, żeby z państwem przeżyć tę premierę" - nie krył wzruszenia marszałek. Na scenie wystąpili aktorzy Polskiego Studia Teatralnego z Wilna. Sztuka opowiada „o tym jaki był, jak torował drogę do niepodległości” z perspektywy jego przyjaciół, kolegów i rodziny „Ziuka”. Premierę poprzedziło spotkanie z dyrektorami Studia Teatralnego w Wilnie Liliją Kiejzik oraz Domu Polskiego w Wilnie Arturem Ludkowskim. Marszałek dziękował litewskim Polakom „przede wszystkim za to, że kultywujecie polską tradycję, pamiętacie o języku polskim, polskiej historii, pamiętacie o tym, żeby to wszystko przekazywać następnym pokoleniom". W obecności ambasador Polski na Litwie Urszuli Doroszewskiej oraz prezesa Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie" Mikołaja Falkowskiego dyrektor Lilia Kiejzik została uhonorowana przez marszałka Senatu medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Wizyta marszałka Senatu na Litwie to okazja do wysłuchania Polaków mieszkających w tym regionie. Spotkanie z Rodakami zorganizowano w Domu Polskim w Wilnie.

Drugi dzień wizyty rozpoczął się od spotkania marszałka Karczewskiego z wykładowcami polonistyki Uniwersytetu Wileńskiego oraz Litewskiego Uniwersytetu Nauk Edukacyjnych.

Następnie w asyście harcerzy ze Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie marszałek w imieniu Senatu złożył wieniec przy pomniku ofiar polskich i żydowskich w Ponarach – miejsca jednej z największych w Europie rzezi. W latach 1941–1944 w Ponarach oddziały SS, policji niemieckiej i kolaboracyjnej policji litewskiej dokonali masowego mordu ok. 100 tys. ludzi. Zginęło ok. 60-70 tys. Żydów i kilka tysięcy Polaków. Wśród ofiar byli też Litwini, Romowie i Rosjanie.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie wręczył nagrody zwycięzcom XXIX Olimpiady Języka Polskiego na Litwie.

Dwudniową wizytę na Litwie zakończyło złożenie wieńca na Grobie Matki i Serca Syna, na Cmentarzu na Rossie - najstarszej wileńskiej nekropolii.

 

 

Źródło: Senat RP