Turniej "Szachiści grają dla Polonii".

9 kwietnia 2018 r. w Senacie 64 młodych szachistów zagrało w finale 7. edycji turnieju „Szachiści grają dla Polonii”.

W rozgrywkach zwyciężyli: I miejsce – Gracjan Grzesik (Klub Szachowy Hetman z Koszalina), II miejsce – Iwo Karolczuk (Miejski Uczniowski Klub Sportowy Stoczek 45 z Białegostoku), III miejsce – Jakub Herwy (Amatorski Klub Sportowy z Mikołowa), IV miejsce – Maciej Jeda (Klub Szachowy Hetman z Nowego Miasta Lubawskiego), V miejsce – Adrian Budzisz (Miejski Uczniowski Klub Sportowy Stoczek 45 z Białegostoku), VI miejsce – Szymon Malinowski (Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej Rzemyk z Gdyni).

Otwierając turniej, marszałek Stanisław Karczewski podziękował młodym szachistom za uprawianie tej dyscypliny sportu i udział w rozgrywkach, dzięki którym dzieci i młodzież z Litwy będą mogły wziąć udział w obozie szachowym w naszym kraju i poznać polską tradycję, kulturę i historię. Podkreślił, że szachy to wspaniała gra, która uczy wielu rzeczy, przede wszystkim szacunku do przeciwnika. „Politycy, którzy grają w szachy, dzięki sztuce analizy dają sobie doskonale radę w polityce” – zaznaczył.

W finale turnieju, odbywającego się pod honorowym patronatem marszałka Senatu, uczestniczyły dzieci – zwycięzcy turniejów mikołajkowych i świątecznych, rozegranych w grudniu 2017 r. Dzięki akcji „Szachiści grają dla Polonii”, organizowanej przez Polski Związek Szachowy, 100 dzieci z Litwy będzie mogło wziąć udział w obozie szachowym, który odbędzie się w Dobryszycach od 29 lipca do 8 sierpnia 2018 r.

 

 

Źródło: Senat RP