Spotkanie z mieszkańcami Tomaszowa Mazowieckiego.

Będziemy słuchać Polaków, bo dużo się od nich uczymy; dowiadujemy się o wielu sprawach, poznajemy problemy społeczeństwa - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski w niedzielę na spotkaniu z mieszkańcami Tomaszowa Mazowieckiego (Łódzkie) 15 kwietnia br.

Wizyta marszałka Senatu w Tomaszowie Maz. była jednym z wielu spotkań czołowych polityków PiS z wyborcami, które rozpoczęły się w całym kraju po sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy pod hasłem "Polska jest jedna". Karczewski przybliżył na nim projekty społeczne i gospodarcze zaprezentowane w sobotę przez premiera Mateusza Morawieckiego, które - jak zapewnił marszałek - mają zostać zrealizowane w tej kadencji parlamentu.

Wśród nich są m.in. mniejszy ZUS dla małych firm, obniżenie CIT dla małych i średnich przedsiębiorstw do 9 proc., wyprawka w wysokości 300 zł dla uczniów, 23 mld zł na program dla seniorów "Dostępność+", przeznaczenie 5 mld zł na stworzenie nowego funduszu dróg lokalnych.

Karczewski, zanim przybliżył wybrane projekty, pokreślił, że rozpoczynające się spotkania polityków rządzącej partii, przede wszystkim mają na celu "wsłuchiwanie się w głosy wyborców".

"Będziemy słuchać Polaków, bo te rozmowy są dla nas niezwykle istotne. Na tych spotkaniach bardzo dużo się uczymy, dowiadujemy o wielu sprawach, poznajemy lokalne problemy - problemy związane z wadliwymi ustawami, czy niedobrym prawem. Powinno się z Polakami rozmawiać i słuchać ich, czy idziemy w dobrym, czy w złym kierunku. Dlatego tu jesteśmy" - zaznaczył.

Dodał, że chce dowiedzieć się, czy nowe propozycje przedstawione przez szefa rządu są dobre i spełniają oczekiwania społeczeństwa. Zwrócił uwagę, że wśród nich znalazło się wiele rozwiązań, na których skorzystają obecni na sali. "Mnie najbardziej ucieszyła propozycja zmniejszenia ZUS-u, która nie dotyczy mnie bezpośrednio, ale pojawia się na każdym tego typu spotkaniu. To rozwiązanie jest bardzo potrzebne, bo będzie pobudzać najmniejsze firmy, te rodzinne, jednoosobowe" - wskazał polityk.

Mówiąc o nowych programach prorodzinnych – m.in. wyprawce dla uczniów – zaznaczył, że wprowadzanie w życie pomysłów służących wzmocnieniu rodziny jest niezwykle istotne. "Im silniejsza rodzina, tym silniejsza Polska, kraj, Tomaszów Mazowiecki. Każde pieniądze, szczególnie w wielodzietnych rodzinach są ważne, istotne i oczekiwane" – przekonywał.

Marszałek Senatu w swoim wystąpieniu dużo czasu poświęcił seniorom. Jak mówił, potrzebna jest troska o osoby starsze, umożliwienie im korzystania z życia i aktywnego funkcjonowania w społeczeństwie. "Będziemy o to dbali, a w tej dużej kwocie 23 mld, rozłożonej na 8 lat, znajdą się rozwiązania dla wielu problemów uniemożliwiających seniorom normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. To muszą być bardzo zróżnicowane programy i działania" - podkreślił.

Dodał, że nie zgadza się z krytyką opozycji, iż nie są realizowane wcześniejsze zapowiedzi dotyczące polityki senioralnej, m.in. darmowych leków dla osób powyżej 75. roku życia. Wskazał, że do tej pory w jego ramach wydano bezpłatnie ponad 50 mln opakowań leków.

Polityk był pytany przez mieszkańców Tomaszowa Maz. m.in. o możliwość podniesienia rent i emerytur, ograniczenia tzw. umów śmieciowych; wysłuchał też wielu uwag związanych z działaniem wymiaru sprawiedliwości.

"Jestem przekonany, że jak spotkamy się za kilka lat, będziemy mogli wprowadzać następne programy. Wiemy o niskich emeryturach, rentach i ogólnych zarobkach. Mamy tego świadomość. Będziemy starali się te problemy rozwiązywać" - zadeklarował, dodając że nie da się zrobić od razu wszystkiego.

Odnosząc się do wymiaru sprawiedliwości, marszałek powiedział, że został on zreformowany i – jak przekonywał – ma pewność, że sądownictwo w Polsce będzie funkcjonowało "normalnie".

Karczewski przyznał, że PiS zdaje sobie sprawę, jak wiele jest jeszcze rzeczy wymagających w kraju zmian i - jak dodał - "wiemy doskonale, że nie zrobi się tego w jednej kadencji". "Potrzeba do tego dwóch trzech kadencji. (...) Musi więc być dbałość z naszej strony o to, żebyśmy mogli w dalszym ciągu pracować dla państwa i z państwem" - dodał Karczewski.

W spotkaniu zorganizowanym w auli w auli Kościoła św. Jadwigi Królowej wzięło udział kilkadziesiąt osób, m.in. mieszkańcy, sympatycy PiS oraz parlamentarzyści i działacze tego ugrupowania. Marszałek wręczył uczestnikom kilka biało-czerwonych flag, nawiązując do zapowiedzi premiera, że w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości od Dnia Flagi (2 maja) przez cały rok na budynkach administracji publicznej wisieć będą polskie flagi.

Źródło: PAP, foto: Grzegorz Michałowski