Stanisław Karczewski w "Sygnałach dnia".

Marszałek Senatu powiedział w "Sygnałach dnia" w Jedynce Polskiego Radia 2 maja br., że pomysł usunięcia Pomnika Katyńskiego z centrum Jersey City uważa za skandaliczny i przykry z punktu widzenia Polaków.

W ten sposób Stanisław Karczewski odniósł się w radiowej Jedynce do zapowiedzi burmistrza Jersey City Stevena Fulopa, który napisał na Twitterze, że pomnik zostanie przeniesiony z Exchange Place i czasowo przechowany w siedzibie Departamentu Prac Publicznych.

Gość "Sygnałów Dnia" w radiowej Jedynce mówił, że sprawą zajmie się Polonijna Rada Konsultacyjna działająca przy marszałku Senatu.

- Słyszałem już reakcję pana ambasadora, również głos Polonii. Na moje zaproszenie przyjechała prawie w całości (...) polonijna rada konsultacyjna przy marszałku. Spotykamy się i rozmawiamy o sprawach Polonii – zapowiedział Marszałek Senatu, który zapewnił, że ten temat również zostanie podjęty.

Zaniepokojenie planami przeniesienia pomnika wyraził ambasador Polski w Waszyngtonie Piotr Wilczek.

Pomnik został wzniesiony w 1991 roku po ponad dekadzie wysiłków społeczności polsko-amerykańskiej w Jersey City, wysiłków, które były wspierane przez wielu amerykańskich i polskich weteranów wojennych.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Źródło: Polskie Radio