Marszałek Senatu z delegacją omańską o rozwoju współpracy.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski przyjął 10 maja 2018 r. w Senacie delegację Rady Państwa Sułtanatu Omanu, na czele której stał Salim Ismail Al Suwaid.

Obaj politycy zgodzili się co do potrzeby regularnych kontaktów, które zaowocują rozwojem obustronnie korzystnej współpracy.

W składzie delegacji znaleźli się członkowie Grupy Przyjaźni, m.in. Nada Hassan Mohammed Al Jamalia, Rahma Hamed Ahmed Al Mashrafia, Saleh Salem Al Busaidi, Mohammed Salem Al Kathiri i Abdullah Said Al Harthi.

Marszałek Karczewski przypomniał, że od ponad dwóch lat działa senacka grupa polsko-omańska, co świadczy o zainteresowaniu tym krajem i całym regionem. Podziękował on za wsparcie Omanu w wyborze Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. „Doceniamy neutralne stanowisko i rolę mediacyjną Omanu w skonfliktowanym regionie Zatoki Perskiej” – oświadczył Stanisław Karczewski. Wyraził przekonanie, że obecna wizyta przyczyni się do podniesienia stosunków bilateralnych na wyższy poziom, ponieważ po obu stronach jest ku temu wielki potencjał - potencjał, który należy wykorzystać ze szczególnym uwzględnieniem współpracy naukowej. W tym kontekście marszałek Senatu zwrócił uwagę zwłaszcza na wysoki poziom szkolnictwa wyższego w Polsce.

„Cieszymy się z bardzo dobrych relacji między naszymi krajami. Będąc w Polsce, na każdym kroku odczuwamy gościnność i serdeczność” - powiedział przewodniczący Grupy Przyjaźni Salim Ismail Al Suwaid. Podkreślił, że grupa przyjaźni po stronie Omanu funkcjonuje od pięciu lat. Mówił o dobrej współpracy na niwie politycznej, wojskowej i kulturalnej. „Jesteśmy usatysfakcjonowani dotychczasowym zakresem naszych relacji. Jednak im lepiej się poznamy, tym lepiej będziemy wiedzieć, co możemy wspólnie przedsiębrać, aby te relacje rozwijać. Chcemy tego rozwoju” – zadeklarował.

Tego samego dnia odbyło się spotkanie delegacji omańskiej z senacką grupą polsko-omańską, której przewodniczy wicemarszałek Senatu Michał Seweryński.

 

 

Źródło: Senat RP