Konferencja "Seniorzy w Niepodłegłej".

Zachęcam wszystkich do rozsądnego wysiłku fizycznego, również jako lekarz; zachęcam do gry w szachy, do troski wzajemnej w miejscach zamieszkania – napisał w liście do seniorów, którzy uczestniczyli w konferencji w Toruniu, marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Konferencja „Seniorzy w Niepodległej” w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyła się pod patronatem marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego oraz premiera Mateusza Morawieckiego.

Stanisław Karczewski wskazał, że przykłady dobrego starzenia się Kościół daje w osobach ostatnich trzech Ojców Świętych: Franciszka, Benedykta XVI i św. Jana Pawła II.

Ocenił, że papież-Polak, który odkrywał swoje cierpienie i umieranie przed światem „pokazał, że życie ludzkie na wszystkich etapach jest święte, potrzebne i płodne w różnych wymiarach”.

Marszałek Senatu przypomniał, że papież Franciszek będąc w Krakowie podczas spotkań z młodymi polecił każdemu z nich rozmowę z babcią i dziadkiem, „poważną rozmowę o ich doświadczeniu wiary i życia”.

„Musimy starać się o taki przekaz do młodych, aby go nie odrzucali. Starajmy się nie moralizować, lecz wykazywać zrozumienie i służyć dojrzałą radą, nie pouczać lecz szczerze mówić o własnych błędach i wreszcie nie osądzać młodych zbyt surowo. Nie przekreślajmy ich, sądząc po pozorach. Często za buntem kryją się rany, które zostały zadane przez rodziców i starszych” – napisał Stanisław Karczewski w liście, który odczytała wicedyrektor gabinetu marszałka RP Joanna Jarosławska.

Zdaniem Stanisława Karczewskiego aktywność osób starszych może przejawiać się na wielu polach.

„Zawsze zachęcam wszystkich do rozsądnego wysiłku fizycznego, również jako lekarz. Zachęcam do gry w szachy, do dbania i troski wzajemnej w miejscach zamieszkania. Nasze dzieci – zagonione i zmęczone – nie zawsze mogą nam pomóc. Wiele spraw możemy załatwić w ramach wzajemnej pomocy” – podkreślił marszałek Senatu.

 

 

Źródło:Radio Maryja