Briefing marszałka Senatu i wiceszefa Kancelarii Prezydenta.

27 czerwca odbył się briefing marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego po spotkaniu z ministrem Pawłem Muchą nt. referendum konsultacyjnego dotyczącego zmian w konstytucji, a także nt. 62. posiedzenia Senatu RP.

Marszałek Stanisław Karczewski poinformował, że z ministrem Pawłem Muchą rozmawiał o referendum kierunkowym w sprawie zmian konstytucji, a także między innymi o nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej procedowanej obecnie w Sejmie. Najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu dojdzie do spotkania marszałka Senatu z prezydentem RP. Wniosek o przeprowadzenie referendum mógłby być rozpatrywany na jednym z lipcowych posiedzeń Senatu RP.

Minister Paweł Mucha powiedział, że z harmonogramu wynika, że termin jaki jest możliwy do przedłożenia przez prezydenta projektu postanowienia o zarządzeniu referendum to 23 lipca. Wyraził nadzieję, że w najbliższym możliwym czasie zostaną podjęte ostateczne decyzje. Wiceszef Kancelarii Prezydenta podziękował Marszałkowi Senatu RP za spotkanie.

Następnie Marszałek Stanisław Karczewski poinformował o planowanym przebiegu 62. posiedzenia Senatu RP. Porządek obrad został uzupełniony o dwa punkty: o uchwałę okolicznościową związaną ze śmiercią Olgi Krzyżanowskiej i, w przypadku uchwalenia przez Sejm, nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

W odpowiedzi na pytanie czy z ramienia Prawa i Sprawiedliwości padły ze strony Marszałka uwagi co do treści pytań referendalnych Stanisław Karczewski odpowiedział, że na poprzednim spotkaniu z ministrem Pawłem Muchą pytania zostały omówione i zostały przedstawione uwagi. Podczas najbliższego spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą zostaną również przedyskutowane tak, by ostateczne decyzje zapadły w pełnym porozumieniu.

Odnosząc się do pytania o nowelizacje ustawy o IPN Stanisław Karczewski powiedział, że nowelizacja nie oznacza wycofania się z tego co najważniejsze, czyli prawdy o historii. W ocenie Marszałka zmiany zaproponowane przez rząd są pozytywne i dobrze wpłyną na relacje polsko-żydowskie.

Marszałek został zapytany o obrady Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, która opiniowała wybór ławników Sądu Najwyższego. Powiedział, że mała ilość zgłoszeń świadczy o tym, że społeczeństwo nie w pełni angażuje się w działania obywatelskie. Wyraził nadzieję, że w przyszłości się to zmieni.

Minister Paweł Mucha dodał, że obecność ławników w Sądzie Najwyższym to wartość dodana. Wyraził przekonanie, że społeczny element sprawiedliwości jest szczególnie istotny.

Zapraszamy do obejrzenia briefingu prasowego marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego i wiceszefa Kancelarii Prezydenta ministra Pawła Muchy.

Video: Senat RP