Inauguracja akcji "Lato z Polską".

W Senacie 4 lipca br. została zainaugurowana akcja „Lato z Polską”. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski mówił, że spędzanie wakacji w Polsce to najlepszy sposób, aby młodzież polskiego pochodzenia z różnych stron świata poznała Polskę i ją pokochała.

W uroczystości uczestniczyli m.in. senator Małgorzata Kopiczko oraz minister środowiska Henryk Kowalczyk, który pełni funkcję przewodniczącego rady krajowej Stowarzyszenia „Wspólnota Polska".

Marszałek Senatu mówił, że wakacje to czas nie tylko wypoczynku lecz także nauki. „Będziecie poznawać Polskę, miejsca ważne dla naszej historii, polską tradycję i będziecie doskonalić język polski. Szczególnie, dzięki spotkaniom z rówieśnikami, z którymi będziecie mogli rozmawiać po polsku. Wiem, że potraficie mówicie po polsku. Spotykam się często z młodzieżą polskiego pochodzenia mieszkającą w różnych krajach i zawsze jestem pełen podziwu, jak wasze szkoły i wasi rodzice angażują się, abyście poznawali ojczysty język” – powiedział marszałek Senatu. „To piękne, że przyjeżdżacie i zakochujecie się w Polsce. Wiedzcie, że my też was kochamy” – dodał.

Stanisław Karczewski wspomniał postać wicemarszałka Senatu szóstej kadencji śp. Macieja Płażyńskiego, który był pomysłodawcą Akcji „Lato z Polską”. Mówił także o marszałku Senatu pierwszej kadencji śp. Andrzeju Stelmachowskim, którego nazwał ojcem pomysłu objęcia przez Senat opieką Polonii i Polaków poza granicami. „Realizujemy testament tych wielkich marszałków Senatu wspierając Polonię i Polaków na świecie i deklarujemy, że będziemy to robić dalej” – zaznaczył marszałek.

Podczas uroczystości wręczone zostały medale Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” dla działaczy Polskiej Macierzy Szkolnej na Białorusi z okazji 100-lecia działalności. Odznaczenia otrzymali: prezes PMS na Białorusi Stanisław Sienkiewicz – złoty medal, wiceprezes PMS Teresa Kryszyń – srebrny medal, Helena Jaruticz – srebrny medal, Maryna Repkinej – srebrny medal, Ala Makarewicz – brązowy medal, Ludmiła Siergiej – brązowy medal. Prezes Wspólnoty Polskiej Dariusz Bonisławski podkreślił, że podziękowania za podtrzymywanie polskości należą się wszystkim osobom zaangażowanym w działalność organizacji, a także tym, którzy kładli podwaliny Polskiej Macierzy Szkolnej na Białorusi.

Spotkanie zakończył występ zespołu Wołyńskie Słowiki z Łucka na Ukrainie. Dzieci przyjechały do Polski na kolonie artystyczne dla młodzieżowych zespołów polskich w Łomży.

W ramach, dziesiątej już edycji akcji organizowane są kolonie i obozy pozwalające młodzieży na kontakt z językiem polskim, spotkania z rówieśnikami i zobaczenie miejsc związanych z historią i kulturą Polski. Większość z uczestników będzie w Polsce po raz pierwszy. Do kraju przyjedzie ponad 1500 dzieci z 25 krajów. Odbędzie się 41 różnorodnych tematycznie turnusów kolonijnych m.in. obóz plastyczny, artystyczny, pobyt jeździecki, obóz sportowy, a także obóz rehabilitacyjny dla niepełnosprawnych dzieci polskich z Białorusi.

Pobyty zorganizowane będą w 31 miejscowościach Polski we współpracy z 36 lokalnymi samorządami. Projekt współfinansowany jest ze środków Senatu RP w ramach sprawowania opieki Senatu nad Polonią i Polakami za granicą.

Akcję „Lato z Polską” zapoczątkował śp. Maciej Płażyński, były prezes Stowarzyszenia, w 2009 r. - pod auspicjami Senatu. Podczas tej akcji organizowane są pobyty edukacyjno-integracyjne dla dzieci polskiego pochodzenia z całego świata we współpracy z samorządami lokalnymi w Polsce, które są jednocześnie gospodarzami tych pobytów. W poprzednich edycjach projektu nasz kraj odwiedziło kilkanaście tysięcy młodych rodaków, a w organizację „Lata z Polską” włączało się co roku kilkadziesiąt samorządów lokalnych różnego szczebla. Poszczególne turnusy trwające od kilku do kilkunastu dni, są skierowane do dzieci i młodzieży w wieku 10-18 lat, a także studentów.

 

 

Źródło: Senat RP