Spotkanie z brytyjską grupą parlamentarną ds. współpracy z Polską.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski przyjął 5 lipca 2018 r. w Senacie przedstawicieli Brytyjskiej Grupy Parlamentarnej ds. współpracy z Polską.

Rozmawiano o relacjach polsko-brytyjskich po Brexicie, o wspieraniu Polonii przez Senat, a także o roli Senatu w polskim systemie parlamentarnym.

Marszałek Senatu wyraził zadowolenie, że w brytyjskim parlamencie jest zainteresowanie Polską, gdyż grupa parlamentarna ds. współpracy z Polską liczy 50 posłów. Podkreślił, że Polsko-Brytyjska Grupa Parlamentarna w naszym parlamencie także należy do jednej z najliczniejszych. Wyraził przekonanie, że współpraca między tymi grupami może przyczynić się do wzmocnienia relacji między obu państwami.

Zdaniem przewodniczącego grupy Daniela Kawczynskiego po Brexicie relacje bilateralne brytyjsko-polskie mogą być jeszcze lepsze niż do tej pory. Według niego zainteresowanie Polską rośnie z uwagi na to, że na wyspach mieszka ok. 1 mln Polaków. Dodał, że Brytyjczycy chcą ich lepiej rozumieć.

Brytyjscy posłowie mówili, że na wyspach rodzi się coraz więcej Polaków. Pytali marszałka, czy Polska wspiera Polonię, czy wspiera naukę języka polskiego. Gości interesowało także usytuowanie Senatu w polskim systemie parlamentarnym.

Marszałek powiedział, że to właśnie dodatkową, pozalegislacyjną rolą Senatu jest opieka nad Polonią i Polakami za granicą. Poinformował gości, że Senat zabiega o to, by Polacy poza krajem zachowali tożsamość narodową. Dodał, że Senat dysponuje pieniędzmi na opiekę nad Polonią i gros pieniędzy przeznaczanych jest na edukację – naukę języka polskiego i historii.

Źródło: Senat RP