600-lecie Lokacji Odrzywołu.

22 lipca 2018 roku Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski uczestniczył w uroczystych obchodach 600-lecia Lokacji Odrzywołu.

Niedzielna uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w miejscowym kościele św. Jadwigi Śląskiej. Liturgia sprawowana była pod przewodnictwem ks. bp Adama Odzimka z udziałem gości i orszaku historycznego na czele z królem Władysławem Jagiełłą. Po mszy zebrani przemaszerowali na boisko sportowe, gdzie został odczytany przez króla przywilej lokacyjny i akt założycielski miasta przez Dobrogosta Czarnego.

Następnie odbyła się uroczysta – historyczna sesja Rady Gminy, podczas której Marszałkowi Senatu RP Stanisławowi Karczewskiemu wręczony został tytuł Honorowego Obywatela Gminy Odrzywół. Marszałek podziękował władzom samorządowym i podkreślił jak wielkie jest to dla niego wyróżnienie, wielki honor i zaszczyt. Przypomniał, że jego współpraca z tą gmina trwa już 16 lat. Dodał, że to wyróżnienie jest także motywacją do dalszej pracy na rzecz społeczności lokalnej. Wysoko ocenił pracę samorządu powiatu przysuskiego, a w szczególności Gminy Odrzywół. Wręczone zostały również tytuły Zasłużonego dla Gminy Odrzywół.

Uroczystościom towarzyszyła żywa lekcja historii czasów, gdy powstawał Odrzywół. Obchody zostały uświetnione poprzez turniej i pokazy historyczne w wykonaniu Chorągwi Rycerstwa Sandomierskiego, a także pokazy strzeleckie i artyleryjskie z muszkietów i armat z XV – XVII wieku Zainteresowani mogli zwiedzić obóz rycerski oraz obejrzeć tańce dworskie z XV wieku. Po południu zainscenizowana została bitwa chorągwi sandomierskiej z Krzyżakami.

W uroczystości wzięli udział między innymi: Szef Gabinetu Politycznego Premiera Marek Suski, Poseł na Sejm RP Dariusz Bąk, starosta przysuski Marian Niemirski, przedstawiciel radomskiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Paweł Sagan, zastępca dyrektora Mazowieckiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Zbigniew Sobieraj, wójtowie i burmistrzowie gmin powiatu przysuskiego, przewodniczący Rady Gminy Odrzywół Stanisław Gapys wraz z radnymi gminnymi, radni powiatowi, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy szkół i instytucji. Licznie i chętnie uczestniczyli w wydarzeniu mieszkańcy gminy i okolic. Zapewnione przez Wójta Gminy Mariana Kmieciaka atrakcje historyczne cieszyły się dużym uznaniem publiczności.

Wydarzenie odbyło się pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.