Konferencja prasowa.

25 lipca 2018 roku odbył się briefing prasowy Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego w sprawie niewyrażenia przez Senat zgody na zarządzenie przez prezydenta RP ogólnokrajowego referendum konsultacyjnego w sprawie zmian lub uchwalenia nowej konstytucji.

Marszałek Karczewski zwrócił uwagę na fakt, że nikt z senatorów Prawa i Sprawiedliwości nie głosował przeciw wnioskowi prezydenta Andrzeja Dudy. Podkreślił, że debata i dyskusja wokół konstytucji i jest niezbędna i powinna objąć jak najszerszą grupę osób, najlepiej gdy będzie to debata ogólnokrajowa, ogólnospołeczna. Podkreślił, że odnosi się z najwyższym szacunkiem do inicjatywy pana prezydenta.

Przypomniał, że żaden z senatorów Prawa i Sprawiedliwości nie głosował również przeciwko inicjatywie referendalnej byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego, ponieważ instytucja referendum jest niezwykle ważnym elementem demokracji. Referendum to najwyższa forma demokratycznej wypowiedzi obywateli.

Wyraził zdziwienie, że senatorowie Platformy Obywatelskiej chętnie zagłosowali za referendum byłego prezydenta Komorowskiego, które tak naprawdę miało cel polityczny, a zagłosowali przeciwko inicjatywie prezydenta Andrzeja Dudy.

Stanisław Karczewski poinformował, że po raz pierwszy w tej kadencji wstrzymał się od głosu. Ceniąc inicjatywę pana prezydenta zwrócił uwagę na bardzo wysokie koszty przeprowadzenia referendum, które mogłyby wynosić ponad 100 mln zł.

Podkreślił, że decyzja nie była łatwa, została podjęta po konsultacjach ze ścisłym kierownictwem partii. Zwrócił uwagę na fakt, że samo odbycie debaty nad wnioskiem było ważne. Wyraził nadzieję, że nadal wraz z prezydentem Andrzejem Dudą będą prowadzone ogólnospołeczne dyskusje na temat zmiany konstytucji. Zauważył, że etap od 3 maja, kiedy prezydent zapowiedział referendum pokazał, że zmiana konstytucji wzbudza zainteresowanie społeczne i dyskusja jest konieczna.

Stanisław Karczewski powiedział, że gotowość obywateli do uczestnictwa w tym referendum byłaby na pewno większa w porównaniu do referendum zarządzonego w 2015 roku. Powtórzył, że to termin i koszty finansowe zaważyły o niewyrażeniu zgody przez Senat na zarządzenie referendum.

Marszałek Karczewski podkreślił, że rozpoczęcie debaty nad zmianą konstytucji to ogromny sukces prezydenta Andrzeja Dudy. Pokazuje to, że jest potrzeba tej zmiany. Podkreślił, że formy debaty mogą być bardzo różne, nie tylko jest to referendum.

Stanisław Karczewski wyraził przekonanie, że relacje pomiędzy partią Prawo i Sprawiedliwość a prezydentem Andrzejem Dudą pozostaną takie jak do tej pory, czyli działanie w jednej biało-czerwonej drużynie.

Zapraszamy do obejrzenia całego briefingu prasowego Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego.

Video: Senat RP