"Rozmowa dnia" w Polskim Radiu ze Stanisławem Karczewskim.

- Można byłoby zmienić tak przepisy, by referendum przeprowadzić razem z wyborami np. do Parlamentu Europejskiego - mówił w audycji "Sygnały dnia" Stanisław Karczewski, marszałek Senatu 26 lipca 2018 roku.

W środę Senat odrzucił wniosek prezydenta o przeprowadzenie referendum konsultacyjnego ws. konstytucji. Za wnioskiem głosowało 10 senatorów, przeciw - 30, a 52 wstrzymało się od głosu.

O decyzji senatorów mówił w audycji "Sygnały dnia" Stanisław Karczewski, marszałek Senatu. - Sama inicjatywa jest bardzo ciekawa. Dobrze, że zaczęła się debata nad zmianą konstytucji, bo ta funkcjonuje już 20 lat. Najbardziej nam się nie podobała jednak data tego referendum czyli 10-11 listopada i mówiliśmy o tym od początku - przekonywał Karczewski.

Według niego można byłoby zmienić tak przepisy, by referendum przeprowadzić razem z wyborami np. do Parlamentu Europejskiego. - Wymagałoby to dodatkowej komisji wyborczej, dodatkowych pomieszczeń, a co za tym idzie wiązałoby się z dodatkowymi kosztami. Ale może wówczas byłaby większa frekwencja. Nie ma jeszcze w tej sprawie żadnej decyzji, ale myślimy o tym - dodał.

Więcej w nagraniu całej rozmowy.

Źródło: Polskie Radio