Stanisław Karczewski w programie "W punkt".

Marszałek Karczewski dla Telewizji Republika podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy: Cały plan PiS polega na równomiernym rozwoju Polski!

W małych miejscowościach widzę ruch obywatelski. To są koła gospodyń, które żywo pracują. Ze strony polityków i rządu ważne jest, aby wyciągać do nich rękę. Premier Morawiecki tę rękę wyciągnął. Brakowało tego. Polską się rozwija, ale musi się rozwijać równomiernie. Cały plan PiS właśnie na ty polega. Trzeba stwarzać szansę rozwoju nie tylko dla metropolii, ale również dla tych małych miejscowości - powiedział dla Telewizji Republika marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Saulius Skvernelis - premier Litwy otrzymał nagrodę człowieka Roku XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy

– Tytuł dla premiera jak najbardziej zasłużony. Z panem premierem mamy świetny kontakt. Wielokrotnie premier Morawiecki z premierem Saulius Skvernelis spotyka się. Prowadzimy dobry i owocny dialog. Ten dialog oparty jest o wielowiekową przyjaźń i historię. W ostatnim czasie mieliśmy jednak dość chłodne relację z rządem Litwy, ale to się zmieniło. Ja również spotkałem się z panem premierem na Litwie, odbyliśmy długą i optymistyczną rozmowę. Te rozmowy przynoszą pozytywne efekty dla obu stron. Te relacje są niezwykle istotne. Stanowisko pana premiera i jego wielka otwartość w stosunku do Polski, do naszych problemów, które wysuwamy od wielu lat jest naprawdę satysfakcjonująca – mówił nam marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

– Dbamy o Polonię. Dementuję od razu! Nie cofnęliśmy żadnej dotacji, my te pieniądze, które zostały dedykowane dla Polaków na Litwie przekażemy. Wystąpiły duże nieprawidłowości, fałszerstwa w zakresie dokumentacji wydawania pieniędzy w poprzednich latach. (...) Trzeba pamiętać, że beneficjentem nie są organizacje tylko Polacy tam mieszkający i tym Polakom dedykowaliśmy te pieniądze i do nich one trafią – podkreślił marszałek Senatu.

– Zbliża się piąty światowy zjazd Polonii. Do Polski przyjedzie ok. 700 przedstawicieli Polonii z wszystkich kontynentów. (...) Widzimy, że Polonia jest zainteresowana kontaktem z Polską, to nas ogromnie cieszy – powiedział marszałek Karczewski.

– Mamy do czynienia w wielu miejscach ze starymi działaczami, którzy zarządzają Polonią od wielu lat. Stawiamy teraz na młodych liderów. Liczymy, że to spotkanie spowoduje, że wyrosną nowi, młodzi liderzy. Stąd też nie wszyscy liderzy, którzy działają od wielu lat zostali zaproszeni. Najważniejszy jest dialog, który będziemy prowadzili z przedstawicielami Polonii. Mam nadzieje że ten zjazd będzie również okazją do świętowania 100-lecia odzyskania niepodległości. Rozmawiać będziemy również o przyszłości – zaznaczył.

– Zgadzam się z tymi słowami. Musimy wykorzystać ten potencjał. To leży w interesie nie tylko Polski, ale również tych krajów, gdzie Polonia mieszka. W każdym kraju mamy jakiś interes i te interesy trzeba wykorzystywać i o nie dbać – zarówno my jak i Polonia – podkreślił marszałek Karczewski.

– To spotkanie i forum służy szerszym relacjom oraz wzmacnianie tych obszarów, w których działamy. Forum ekonomiczny to nie tylko wypowiedzi na panelach, ale również kluczowe debaty poza nim. (...) Rozmawiamy o współpracy gospodarczej, o biznesie, ale również o współpracy politycznej – to jest bardzo istotne – mówił Stanisław Karczewski.

– Cała nasza praca służy aktywizacji obywatelskiej. Jeździmy po Polsce, spotykamy się ze społeczeństwem. Jestem przekonany, że te rozmowy i spotkania inicjują tę aktywizację. (...) Zainteresowanie jest duże. Ludzie mają swoje pomysły tylko nie mają do kogo pójść – brakowało pewnej iskierki i teraz ta iskierka jest podana. W małych miejscowościach widzę ruch obywatelski. To są koła gospodyń, które żywo pracują. Ze strony polityków i rządu ważne jest, aby wyciągać do nich rękę. Premier Morawiecki tę rękę wyciągnął. Brakowało tego. Polską się rozwija, ale musi się rozwijać równomiernie. Cały plan PiS właśnie na ty polega. Trzeba stwarzać szansę rozwoju nie tylko dla metropolii, ale również dla tych małych miejscowości – zakończył marszałek Senatu.

Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy z Marszałkiem Senatu RP Stanisławem Karczewskim.

Źródło: Telewizja Republika