Odsłonięcie pomnika Orła Białego w Skrzyńsku.

W sanktuarium w Skrzyńsku odbyły się 8 września 2018 roku obchody 20-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Staroskrzyńskiej. Odsłonięty został też pomnik Orła Białego.

Obraz Matki Bożej Staroskrzyńskiej koronowany był 6 września 1998 roku przez ks. kard. Józefa Glempa. W bulli koronacyjnej Św. Jan Paweł II napisał: „Ufamy, że tego rodzaju uroczystość sprawi, że wszyscy, którzy czczą ten obraz jeszcze bardziej zostaną pobudzeni do oddawani czci Matce Bożej”. Jak mówi kustosz sanktuarium ks. Andrzej Szewczyk koronacja była odpowiedzią na długoletnie prośby wiernych. - Sprawy toczyły się bardzo szybko. Trochę było przerażające, że tak szybko ze względu na ogrom przygotowań, ale jak patrzę tak z perspektywy było to działanie Boże. Sami nie rozumiemy jak to się stało, że udało się wszystko pospinać i ta koronacja wypadła bardzo okazale - wspomina ks. Szewczyk. W koronacji uczestniczyło 100 tys. ludzi. Obraz ze Skrzyńska słynie wieloma łaskami i to nie tylko historycznie, ale też współcześnie. - Małżeństwo nie miało dzieci. Lekarze nie dawali żadnych szans. Byli to ludzie na stanowiskach, wykształceni i wierzący. Przyjechali na koronację z prośbą o dziecko. Ponad 9 miesięcy po koronacji przyszło na świat pierwsze dziecko, a po rekoronacji drugie dziecko. Otrzymujemy sygnały cudownych zdarzeń co jakiś czas - trzustka, guz mózgu nieoperacyjny - opowiada kustosz sanktuarium.

Mszy Św. przewodniczył biskup radomski Henryk Tomasik. - Dzisiaj dziękujemy Panu Bogu za Najśw. Maryję Pannę i jej narodzenie. O tym wydarzeniu pięknie mówił jeden z teologów: „Czystość bierze w ręce materię, z której ma uczynić jej ciało. Opatrzność je kształtuje, ożywia je łaska. Miłosierdzie kształtuje jej serce, roztropność rozwija jej rozum. Wstydliwość kładzie się na czole. Łaskawość zlewa słodycz na jej usta”. Wpatrujemy się dzisiaj w ten przepiękny Boży plan i dziękujemy za Matkę Najśw., za jej obecność w historii Chrystusa, Kościoła, dziękujemy za obecność w historii naszej ojczyzny. Dzisiaj w szczególny sposób dziękujemy za to sanktuarium, przeżywając 20. rocznicę koronacji tego cudownego obrazu - mówił ks. bp Tomasik.

Zauważył, że Maryja uczy nas postawy wrażliwego, delikatnego serca Matki, ale też serca dziecka wobec Pana Boga, a to jest bardzo potrzebne w czasach, w których człowiek chce wszystko przegłosować, także Boże prawo. - I tak naprawdę przegłosowuje, przegłosowuje prawo Boże, prawo zawarte w przykazaniach, przegłosowuje prawdę dotyczącą człowieka, rodziny, małżeństwa, dziecka przed narodzeniem. To dokonuje się na naszych oczach. Świat gubi serce dziecka wobec Pana Boga - wyjaśniał biskup radomski. Zwrócił uwagę na jeszcze jeden rys Maryi - wierność. - Jak bardzo potrzebna jest wierność każdego z nas, wierność danemu słowu, wierność złożonym ślubom, wierność złożonym zobowiązaniom w różnych wymiarach naszego życia - powiedział ks. bp Tomasik.

- Dzisiaj prosimy o dobre serce, prosimy o kulturę naszych kontaktów. Roman Brandstaetter kieruje do Matki Najśw. taką prośbę, którą i my dzisiaj chcemy złożyć na ołtarzu Zbawiciela: "Matko Słowa, Matko Dobroci, Módl się o dobroć wszystkich polskich słów. Niech ani jedno słowo nie będzie złe. Niech ani jedno słowo nie czai się do skoku. Niech ani jedno słowo nie nienawidzi. Niech nie krzywdzi. Niech nie zabija. Niech wybacza. Niech leczy. Niech łagodzi. Panno Jasnogórska czarna o twarzy w bliznach jak Polska ziemia, módl się". Niech tak się stanie w naszym życiu - zakończył homilię ks. bp Henryk Tomasik.

Po liturgii przyszedł czas na odsłonięcie i poświęcenie pomnika Orła Białego na placu przed sanktuarium. To inicjatywa powiatu przysuskiego, a dzisiejsza uroczystość była kulminacją obchodów 100-lecia niepodległości Polski na ziemi przysuskiej. - Chcemy oddać hold tym wszystkim, którzy żyli tu, walczyli, oddawali krew i życie za naszą ojczyznę. Historia tego pomnika jest skomplikowana tak jak historia całej naszej ojczyzny. Osiem lat temu moje środowisko postanowiło umieścić w programie wyborczym właśnie budowę tego pomnika. Niestety, zwróciliśmy się do miasta i w mieście Przysucha nie było miejsca na ten pomnik do tej pory. Ks. Andrzej Szewczyk, kustosz tego sanktuarium zwrócił się z propozycją umieszczenia pomnika przy sanktuarium. Uważam to za wyraz Opatrzności Bożej - powiedział starosta przysuski Marian Niemirski. Zauważył też, że pomnik koresponduje z Polską Drogą Krzyżową przy sanktuarium. Przy każdej stacji zostały umieszczone w formie napisów najważniejsze wydarzenia z dziejów Polski. - Od momentu odsłonięcia i poświęcenia pomnika sanktuarium Matki Bożej Staroskrzyńskiej i pomnik Orła Białego stają się centrum patriotycznym powiatu przysuskiego - dodał starosta Niemirski.

- Bardzo dziękuję za to, że to miejsce jest. Bardzo często przejeżdżam tędy i będę bądź spoglądał bądź przychodził i kłaniał się temu pomnikowi, a w sanktuarium choć chwilę się pomodlę. Orzeł Biały to symbol, Orzeł Biały towarzyszył bitwie pod Grunwaldem, Orzeł Biały towarzyszył bitwie pod Wiedniem, Orzeł Biały towarzyszył cudowi nad Wisłą [...] Te wydarzenia spowodowały, że Europa jest Europą i że w Europie jest chrześcijaństwo i że żyjemy w takich, a nie innych wartościach - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Zaapelował o świętowanie 100-lecia niepodległości Polski w jedności i dumie narodowej. - Niech Pan Bóg błogosławi Skrzyńsku. Niech Pan Bóg błogosławi Przysusze. Niech Pan Bóg błogosławi Polsce - zakończył marszałek Senatu.

W wydarzeniu brali udział także: wicemarszałek Senatu Adam Bielan, poseł Dariusz Bąk, europoseł Zbigniew Kuźmiuk, szef Kancelarii Senatu Jakub Kowalski, starosta przysuski Marian Niemirski, wicestarosta Tomasz Matlakiewicz, samorządowcy, przedstawiciele służb, organizacji, szkół. Jako że Matka Boża Staroskrzyńska patronuje policji licznie przybyli mazowieccy policjanci na czele ze swoim komendantem Tomaszem Michułką.

 

 

Źródło: Radio Plus Radom