Stanisław Karczewski w "Sygnałach dnia".

Marszałek Senatu w audycji Sygnały dnia" w Jedynce Polskiego Radia 11 września 2018 roku: trwają rozmowy o wsparciu dla emerytów.

- Rozmawiamy o tym w gronie politycznym. Przede wszystkim musimy mieć informacje finansowe - konieczna jest dobra kalkulacja. Jeśli będzie taka możliwość, będę głosował za - mówił w Jedynce marszałek Senatu Stanisław Karczewski, pytany o świadczenia dla emerytów, o których mówił wcześniej prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Prezes Jarosław Kaczyński informował wcześniej, że w rządzie, na forum Zjednoczonej Prawicy trwają rozmowy o świadczeniach dla polskich emerytów. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski w "Sygnałach dniach" przyznał, że problemy finansowe emerytów to stały temat spotkań z wyborcami. - Niedawno zakończyłem "tour" po Polsce, byłem w kilkudziesięciu miejscowościach i ten problem był bardzo często poruszany prze starsze osoby – stwierdził marszałek Senatu.

Stanisław Karczewski powiedział, że spostrzeżenia o konieczności wzmocnienia emerytów były przekazywane prezesowi i kierownictwu partii przez wszystkich polityków, którzy spotykali się z mieszkańcami Polski. - Zastanawiamy się jak to rozwiązać – zaznaczył. - Prezes w jednym z wywiadów o tym wspomniał - dziennikarz zapytał, prezes nie wykluczył takiej możliwości i tak jest – dodał Stanisław Karczewski.

Marszałek Senatu, pytany o doniesienia o chaosie w szkołach, odparł, że podczas spotkań z wyborcami raczej chwalono reformę oświaty. - Samorządowcy mieli bardzo dużo czasu na przygotowanie się do tej reformy, przecież szkoły – to przede wszystkim samorządy – dodał. Ocenił, że część samorządów stało "tyłem, bokiem", zamiast się przygotować.

Stanisław Karczewski zapowiedział, że prace nad projektem senatora dla Polonii mają się skończyć w tym roku, trzeba jeszcze dopracować trochę szczegółów. – To krok, który buduje mosty między Polonią i Polakami w kraju, być może po tych mostach Polacy będą wracać – zaznaczył.

Marszałek Senatu, który wczoraj wrócił z wizyty w Austrii, ocenił, że odmrażamy relacje z tym krajem. Przekonywał, że wiele spraw może znaleźć swoje rozwiązanie nawet dzięki rozmowie. - Szacujemy, że około 5-6 tysięcy dzieci mogłoby się uczyć języka polskiego. Uczy się około 2 tysięcy. Myślę, że w krótkim czasie będzie możliwość, by wszystkie dzieci mogły uczyć się w szkołach austriackich języka polskiego jako ojczystego – mówił.

Stanisław Karczewski jest też przekonany, że pomnik Jana III Sobieskiego stanie w Wiedniu w niedługim czasie. Zapewniają o tym władze Wiednia – powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji z udziałem Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego.

Źródło: Polskie Radio