Marszałek Senatu rozmawiał z przewodniczącą Izby Gmin o Brexicie.

O Brexicie, Polakach w Wielkiej Brytanii i relacjach brytyjsko-polskich rozmawiał 26 września 2018 r. marszałek Senatu Stanisław Karczewski z przewodniczącą Izby Gmin Wielkiej Brytanii Andreą Leadsom.

 

Marszałek podkreślił, że relacje Polski i Wielkiej Brytanii są bardzo dobre. Poinformował przewodniczącą, że Senat jest opiekunem polskiej diaspory. Zaznaczył, że bardzo wielu Polaków wyjechało m.in. do Wielkiej Brytanii po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Powiedział też, że w minionym roku po raz pierwszy więcej Polaków wróciło do Polski niż z niej wyjechało. Marszałek wyraził nadzieję, że ta tendencja utrzyma się. Zdaniem marszałka Polacy wracają, bo Polska bardzo szybko rozwija się i jest państwem bezpiecznym. Zaznaczył też, że Polacy są euroentuzjastami. Marszałek powiedział też, że „trudno do Unii Europejskiej przystąpić, ale, jak się okazuje, trudno też z niej wyjść”.

Przewodnicząca Izby Gmin apelowała o jak najszybsze zakończenie negocjacji ws. Brexitu i zawarcie umowy między Wielką Brytanią a Unią Europejską. Prosiła o wsparcie Polski w tej sprawie. Podkreśliła, że wiele kwestii udało się uzgodnić z Unią Europejską, ale pozostały dwie - dotycząca wzajemnych relacji gospodarczych oraz sprawa granicy w Irlandii Północnej.

Andrea Leadsom podkreśliła, że Wielkiej Brytanii zależy na czasie. Powiedziała, że datą nieprzekraczalną na wyjście jej kraju z UE jest 29 marca 2019 r. Zaznaczyła, że przez brytyjski parlament już powinny przejść wszystkie ustawy dotyczące Brexitu. Jak powiedziała nie ma mowy o kolejnym referendum dotyczącym decyzji Wielkiej Brytanii ws. opuszczenia UE. Dodała, że Wielka Brytania opuści Unię, bez względu na to, czy umowa zostanie zawarta z Unią.

Źródło: Senat RP