Marszałek Senatu z przewodniczącym Izby Reprezentantów Maroka o współpracy bilateralnej.

O współpracy gospodarczej, handlowej, naukowej i parlamentarnej rozmawiał 4 października 2018 r. marszałek Senatu Stanisław Karczewski z przewodniczącym Izby Reprezentantów Maroka Habibem El Malki.

 

Marszałek Senatu podkreślił, że relacje polityczne między obu państwami są dobre. Dodał, że dobrze też rozwija się współpraca gospodarcza i handlowa, ale potencjał do tej współpracy jest znacznie większy i niewykorzystany. W ocenie marszałka jest też przestrzeń do zwiększenia polskich inwestycji w Maroku. S. Karczewski wskazał ponadto na wagę dyplomacji parlamentarnej i współpracę międzyparlamentarną, która otwiera nowe możliwości w stosunkach bilateralnych.

Przewodniczący Izby Reprezentantów poinformował marszałka o przemianach demokratycznych w Maroku i reformach prowadzonych w jego kraju. Powiedział, że Marokańczycy podziwiają sukces gospodarczy Polski i przemiany jakie dokonały się w naszym kraju. „Polska jest wzorem dla Maroka w walce o wolność i suwerenność” – powiedział Habib El Malki. Podkreślał, że oprócz reform instytucji w Maroku prowadzone są reformy społeczne; m.in. reforma edukacji i, jak powiedział, w tej sferze Maroko chciałoby skorzystać z polskich doświadczeń. Dodał, że Maroko zainteresowane jest także współpracą w zakresie badań naukowych. „W Maroku mówi się o geniuszu Polski – podziwiamy waszą siłę do oporu, ale też waszą kreatywność” – zaznaczył przewodniczący.

Marszałek podziękował za miłe słowa pod adresem Polski. Podkreślił, że w tym roku Polska obchodzi 100-lecie odzyskania niepodległości. „Cieszymy się z naszych sukcesów, z tego, że jesteśmy krajem wolnym i suwerennym i wspominamy tych, którzy przyczynili się do jej odzyskania” – powiedział S. Karczewski. Zaznaczył, że w Polsce wiadomo o reformach prowadzonych w Maroku i patrzy się na nie z uznaniem. Dodał, że w Polsce już było kilka reform edukacji i chętnie możemy podzielić się naszymi doświadczeniami w tej materii. Także ofertę współpracy w zakresie badań naukowych marszałek uznał za interesującą.

Przewodniczący podkreślił też, że w Maroku rozwija się sektor prywatny i jego kraj zainteresowany jest industrializacją, zwłaszcza rozwojem przemysłu samochodowego. Powiedział, że należy się wspólnie zastanowić, jak zintensyfikować współpracę gospodarczą między obu państwami. Jego zdaniem mogą pomóc w tym misje gospodarcze, a także otwarcie w Maroku polskiego biura handlowego. Na zakończenie gość prosił o podziękowanie polskim eurodeputowanym za wspieranie spraw dotyczących rolnictwa i połowów na unijnym forum.

źródło i foto: Senat RP