Delegacja Senatu na spotkaniu z Polonią w Rejkiaviku.

Podczas wizyty w Islandii senacka delegacja spotkała się z zamieszkującą w tym kraju Polonią. Spotkanie odbyło się w budynku polskiej ambasady w Rejkiaviku.

Marszałek przemawiając do zgromadzonych Polaków mówił, że relacje polsko-islandzkie były zaniedbane a kraj w którym tysiące Polaków zamieszkało, znalazło pracę i założyło rodziny nie tylko dba o Polonię, ale szuka kolejnych płaszczyzn do współpracy - "Ta wizyta była poptrzebna w kontekście poszerzenia współpracy naszych krajów" - powiedział marszałek Karczewski. Jak dodał wspólnym zadaniem dla Polaków mieszkających poza granicami jest nauka języka Polskiego - "Widzimy, że jest problem z tym, by następne pokolenia w polskich rodzinach poza granicami mówiły po polsku. Widoczne jest to bardzo m.in w południowej Ameryce" - powiedział Stanisław Karczewski.

Marszałek zapewnił zebranych, że nie tylko Senat, ale także wiele ministerstw współpracuje a także przeznacza środki finansowe dla Polaków poza granicami kraju. W rozmowach ze zgromadzonymi Polakami wziął udział marszałek Stanisław Karczewski, senatorowie - członkowie delegacji - senator Ryszard Bonisławski oraz Michał Potoczny a także towarzyszący delegacji ministrowie - edukacji narodowej Anna Zalewska oraz wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Papierz.

Obecność Polaków w Islandii jest zjawiskiem nowym. Przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej na wyspie mieszkało ok. 2 tysięcy Polaków. Znacząca migracja zarobkowa naszych obywateli do Islandii nastąpiła po rozszerzeniu UE. Obecnie szacuje się, że w Islandii może mieszkać nawet ok. 30 tysięcy Polaków. Polacy są najliczniejszą grupą obcokrajowców w tym kraju.

 

 

Źródło: Senat RP