Spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Gruzji.

Polska nadal będzie wspierać euroatlantyckie aspiracje Gruzji – zapewnił marszałek Senatu Stanisław Karczewski ministra spraw zagranicznych Gruzji Dawida Zalkalianiego 24 października 2018 r. podczas spotkania w Senacie.

Politycy rozmawiali o polsko-gruzińskich relacjach i sytuacji w Gruzji.

Marszałek wyraził zadowolenie z bardzo dobrych relacji polsko-gruzińskich. Podkreślił, że wizyta ministra przypada w ważnym dla Polski i Gruzji czasie – Polska w tym roku obchodzi 100 rocznicę odzyskania niepodległości, Gruzja 100 rocznicę proklamowania niepodległości. Marszałek podkreślił, że w ramach Partnerstwa Wschodniego Gruzja jest jednym z liderów. Zapewnił, że stanowisko Polski w sprawie wspierania europejskich aspiracji Gruzji jest niezmienne.

Minister Zalkaliani podziękował za dotychczasowe wsparcie euroatlantyckich aspiracji Gruzji. Podkreślił, że stosunki polsko-gruzińskie rozwijają się bardzo dobrze, o czym świadczą intensywne kontakty bilateralne na najwyższym szczeblu państwowym. Wspominał, że w maju prezydent Andrzej Duda uczestniczył w Tbilisi w uroczystościach 100 rocznicy niepodległości Gruzji; w lipcu wiceprzewodniczący Parlamentu Gruzji brał udział w III Szczycie Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej w Warszawie, w sierpniu minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz wraz z szefami dyplomacji Litwy, Łotwy i wicepremierem Ukrainy złożyli wizytę w Tbilisi, w czasie której upamiętniono 10. rocznicę rosyjskiej agresji na Gruzję

Marszałek wskazał na intensywną współpracę parlamentarną między obu państwami. Przypomniał, że w grudniu 2017 r. podczas wizyty oficjalnej przewodniczącego gruzińskiego parlamentu w Polsce zostało zawarte porozumienie o Partnerstwie Strategicznym między Marszałkiem Sejmu RP, Marszałkiem Senatu RP i Przewodniczącym Parlamentu Gruzji. Kolejnym krokiem, zdaniem marszałka, który przyczyni się do dalszego pogłębienia polsko-gruzińskiej współpracy w wymiarze instytucjonalnym będzie utworzenie Zgromadzenia Parlamentarnego Polska-Gruzja.

Politycy rozmawiali ponadto o wyborach w obu krajach. Marszałek mówił o wyborach samorządowych w Polsce, które odbyły się w zeszłą niedzielę i o zbliżających się wyborach do europarlamentu, a potem parlamentarnych. Gość marszałka natomiast poinformował o zbliżających się wyborach prezydenckich w Gruzji. Wyraził nadzieję, że liczni obserwatorzy międzynarodowi tych wyborów potwierdzą ich transparentność i przestrzeganie demokratycznych procedur, co będzie argumentem przemawiającym za integracją Gruzji z UE. Minister podkreślił, że celem strategicznym Gruzji pozostaje pełne członkostwo w UE.

Spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Gruzji 2Minister spraw zagranicznych Gruzji poinformował marszałka o aktualnej sytuacji w jego kraju. Mówił zwłaszcza o sytuacji na terenach Gruzji anektowanych przez Rosję – Abchazji i Osetii Południowej, o aktywności militarnej i gospodarczej Rosji na tych terenach, o łamaniu praw człowieka.

Marszałek podkreślił, że na wybory do Gruzji, w roli obserwatorów, udaje się duża grupa polskich parlamentarzystów. Ta liczna reprezentacja przedstawicieli obydwu izb polskiego parlamentu, zdaniem marszałka, świadczy o dużym i żywym zainteresowaniu sprawami Gruzji. S. Karczewski dodał, że intensywnym kontaktom politycznym polsko-gruzińskim towarzyszy wzrost wymiany handlowej. Zaznaczył, że Gruzja jest naszym największym –partnerem handlowym w regionie Kaukazu Południowego. Jak powiedział istnieje jednak duży potencjał po oby stronach do lepszej współpracy gospodarczej.

Źródło: Senat RP