Wręczenie nagrody "Świadek historii".

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski 24 października 2018 r. w trakcie uroczystości wręczenia nagrody „Świadek historii” w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie podkreślił, że ta ceremonia ma szczególną wymowę, bo przypada w roku obchodów stulecia odrodzenia Państwa Polskiego.

„Cieszę się, że dzisiejsza uroczystość będzie okazją do przybliżenia działalności postaci i instytucji w sposób wyjątkowy zasłużonych dla upamiętniania dziejów narodu polskiego oraz wspierających Instytut Pamięci Narodowej w realizacji ustawowej działalności w sferze edukacyjnej i naukowej” – powiedział marszałek. „Jako Marszałka Senatu, opiekuna Polonii i Polaków za granicą, bardzo cieszy mnie ta forma wyróżniania osób i środowisk zasłużonych dla naszej historii” – zaznaczył.

Stanisław Karczewski podkreślił, że na całym świecie znajdują się ślady polskiej historii: pamiątki, dzieła sztuki i budowle historyczne. „Wiele cennych obiektów znajduje się poza granicami kraju. Opiekują się nimi Polacy, ale także cudzoziemcy dostrzegający ich wartość” – powiedział marszałek.

W tegorocznej, czwartej edycji nagrody „Świadek historii” uhonorowani zostali: Fundacja Muzeum Pamięci 2 Korpusu Polskiego we Włoszech, Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą z Litwy, Zjednoczenie Polskie w Johannesburgu z RPA oraz Wacław Wiłkojć z Litwy, Gabriel Garcon i Jakub Vaugon z Francji.

Nagroda „Świadek historii” przyznawana jest przez Instytut Pamięci Narodowej osobom i organizacjom spoza Polski, za upamiętnianie i propagowanie wiedzy o najnowszej historii Polski.

 

 

Źródło: Senat RP