Stanisław Karczewski w programie "Graffiti" w Polsat News.

- Prezydent Andrzej Duda waha się, czy podpisać ustawę o dniu wolnym 12 listopada - powiedział w poniedziałek w "Graffiti" Polsat News marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Jego zdaniem "procedowanie tej ustawy nie było doskonałe".

W piątek Senat poparł z poprawkami ustawę o święcie narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, ustanawiającą 12 listopada br. dniem wolnym od pracy. W tej sytuacji ustawa musi wrócić do Sejmu.

Karczewski pytany, czy prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę ustanawiającą 12 listopada dniem wolnym przyznał, że decyzja należy do prezydenta i należy na nią zaczekać. Na pytanie prowadzącego program Piotra Witwickiego, czy ustawa ta nie powinna być procedowana szybciej, odparł: "może nie szybciej tylko wcześniej". - Przyznaję to - dodał. - Sama idea jest dobra. Nikt nie jest doskonały. Przyznaję, że nie było doskonałe procedowanie tej ustawy. Trochę za późno, ale podjęliśmy taką decyzję. Można podejmować również takie szybkie decyzje - podkreślił marszałek Senatu.

Polityk był również pytany o deklarację byłego prezydenta Lecha Wałęsy, który poinformował, że mimo otrzymania zaproszenia na obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę od prezydenta Andrzeja Dudy, "odmawia" udziału. - Może pan prezydent przyjść nawet w koszulce z napisem "Konstytucja", ja przyjdę wtedy w koszulce "Dekomunizacja". Możemy w tym dniu podać sobie rękę i stać obok siebie, pokazać, że jesteśmy jednym narodem - powiedział marszałek Senatu. - Byli prezydenci i my tworzymy wspólnotę narodową i powinniśmy tą jedność wspólnoty narodowej pokazać 11 listopada - powiedział polityk. - Nawet jeśli pan prezydent Wałęsa nie weźmie udziału w tych obchodach to pan prezydent Andrzej Duda w przyszłym roku, w następną rocznicę odzyskania niepodległości, zaprosi byłych prezydentów i premierów, to jest zupełnie naturalne - dodał.

Zapraszamy do obejrzenia całego programu z udziałem Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego.

Źródło: Polsat News